Rychlotrať z Prahy do Drážďan povede i přes Ústí nad Labem, cestu zkrátí až o polovinu

Připravovaná vysokorychlostní trať mezi Prahou a Drážďany by měla vést přes Ústí nad Labem. Tvůrci studie trati odmítli původní variantu trasy mimo krajské město. Oznámila to Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle odhadů by vlaky na trati měly převážet desítky tisíc pasažérů denně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:05 28. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porucha trakčního vedení v pražských Vršovicích zastavila stovky vlaků, odhadují České dráhy

Ilustrační foto | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Komplexní vyhodnocení první etapy (studie proveditelnosti) jednoznačně doporučilo změnu trasy nové trati RS4 mezi Prahou a Drážďany tak, aby bylo přímým zapojením trati obslouženo krajské město Ústí nad Labem, kde má vzniknout nové centrální osobní nádraží společné pro vlaky ze všech směrů,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Trať mezi Brnem a Blanskem projde v letech 2021 až 2023 rekonstrukcí. Spojení s Prahou se protáhne

Číst článek

Ústí informaci o tom, že vysokorychlostní trať povede přes jeho území, podle primátora Petra Nedvědického (ANO) vítá.

„Bude to pro nás nyní znamenat hodně práce při přípravě územního plánu. Město bude Praze vzdáleno 25 minut, to znamená, že umožníme velkou mobilitu pracujících,“ uvedl primátor. Podle něj by díky levnějšímu bydlení mohli v Ústí žít lidé pracující v Praze.

Vysokorychlostní trať by měla podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) přes Ústí nad Labem vést. „Bylo by dobré, aby trať neobcházela stotisícové město a aby se projekt vůbec realizoval. Protože se může stát, že čím déle to budeme odkládat, přestaneme být zajímaví a trať povede úplně jinudy než přes Českou republiku.“

S původní variantou mimo Ústí nad Labem počítaly například Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje nebo územní plány obcí. Podle státní organizace se tzv. východní trasa jeví jako výhodnější i podle provedených inženýrskogeologických průzkumů.

Schváleno. V Pardubickém kraji má být nejdelší tunel v Česku za miliardy

Číst článek

Dosavadní výsledky studie podle SŽDC rovněž ukázaly, že na méně vytížených částech trati bude výhodné pustit na trať vedle osobní dopravy i nákladní vlaky. Jde například o úsek přeshraničního tunelu pod Krušnými horami, dále tzv. Litoměřický tunel nebo železniční odbočku do Mostu.

Součástí plánované tratě je 26 kilometrů dlouhý tunel přes Krušné hory, jeho technické parametry v současnosti řeší SŽDC společně s Deutsche Bahn. Správa železnic si od vysokorychlostní tratě slibuje zkrácení cesty z Prahy do Drážďan na jednu hodinu. Doba cesty mezi hlavním městem a Ústím nad Labem by se pak měla zkrátit o více než polovinu na 30 minut.

Stavba vysokorychlostní trati Praha-Drážďany vyjde podle současných odhadů na zhruba pět miliard eur (129 miliard korun). Výstavba má podle dosavadních plánů začít kolem roku 2030. Ministerstvo dopravy si od ní vedle zrychlení spojení slibuje uvolnění přetížení konvenční tratě v údolí Labe.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme