Parkanová uspěla s kasační stížností, hrozila jí pokuta za zveřejnění výpovědí v kauze CASA

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová uspěla s kasační stížností proti pokutě za zveřejnění výpovědí a osobních údajů svědků v kauze letounů CASA. Po zásahu Nejvyššího správního soudu se musí pokutou znovu zabývat předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů. Odůvodnění zatím soud nezveřejnil, na zpracování plného znění má měsíční lhůtu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Úřad v říjnu 2013 uložil Parkanové pokutu 16 tisíc korun, což posléze potvrdilo tehdejší vedení úřadu a následně i Městský soud v Praze.

Soud zamítl žalobu exministryně Parkanové, pokuta za zveřejnění výslechů z kauzy CASA platí

Číst článek

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu a rozhodnutí vedení úřadu. V platnosti zůstalo prvostupňové úřední rozhodnutí.

Někdejší politička kvůli letounům CASA dlouhodobě čelí obvinění ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V roce 2013 zpřístupnila na svém webu záznamy výpovědi svědků, například bývalého premiéra Petra Nečase nebo exministra financí Miroslava Kalouska.

Její advokát Tomáš Sokol v minulosti uvedl, že vzhledem k rozsáhlé medializaci kauzy i k délce trvání trestního řízení nenašla Parkanová jiný možný způsob obrany proti obviněním.

Porušení soukromí

Podle informací dříve zveřejněných úřadem šlo o kopie protokolů z výslechů 37 svědků a jednoho obviněného. Protokoly obsahovaly jména, příjmení a celé znění výpovědí. Parkanová tak podle úřadu porušila povinnost zachovávat mlčenlivost o osobních údajích.

Armáda chce koupit letouny CASA, vrtulníky i bojové drony. Zaplatí víc než 100 miliard korun

Číst článek

„I když soud může chápat důvody, které vedly žalobkyni (Parkanovou – pozn. red.) ke zveřejnění údajů, které získala v rámci trestního řízení vedeného proti ní, se zveřejněním nemůže souhlasit s ohledem na skutečnost, že jím dochází k porušení práva na soukromí těchto osob,“ uvedl v roce 2016 soudce Jiří Tichý z pražského městského soudu.

O nákupu čtyř transportních letadel za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá Topolánkova vláda v dubnu 2009 – tedy v době, kdy už byla v demisi. Obžaloba tvrdí, že Parkanová s někdejším podřízeným Jiřím Staňkem způsobili státu nezjištěním přiměřenosti ceny škodu 819 milionů korun.

Oba vinu popírají. Za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí oběma obžalovaným až desetileté vězení. Obžalobu řeší Obvodní soud pro Prahu 6.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme