Soud znovu osvobodil v kauze CASA exministryni Parkanovou i Staňka. Verdikt je pravomocný

Odvolací soud potvrdil osvobození exministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) a jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka v kauze nákupu letounů CASA. Státní zástupce tvrdil, že vinou Parkanové a Staňka byly armádní stroje, které stát nakoupil v roce 2009, předražené.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:22 13. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová na fotografii z roku 2014

Vlasta Parkanová na fotografii z roku 2014 | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

„V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Petra Benešová.

Pražský městský soud ve středu rozhodoval kvůli odvolání státního zástupce, který nesouhlasil se zprošťujícím verdiktem prvoinstančního obvodního soudu.

Kauza CASA: soud po letech zprostil viny exministryni Parkanovou i jejího někdejšího podřízeného Staňka

Číst článek

Státní zástupce žádal pro Parkanovou dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Pro oba chtěl také zákazy činnosti. Dvojice ale od počátku odmítala, že by armádní stroje byly její vinou předražené.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. 

Obžaloba tvrdila, že Parkanová a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Staněk způsobili státu škodu zhruba 777 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů.

Obvodní soud obdržel obžalobu koncem roku 2015. Hlavní líčení začalo v květnu 2017. Loni pak dospěl k závěru, že žádná škoda nevznikla.

Parkanová k hlavnímu líčení nikdy nepřišla, pokaždé se omluvila. Nedorazila ani ve středu, kdy odvolací soud zveřejňoval svůj verdikt.

„Rozhodně tím nemínila demonstrovat neúctu k soudu nebo bagatelizovat trestní řízení. Ona na to prostě lidsky nemá. Psychicky to velmi těžce nesla,“ vysvětlil loni její právník Tomáš Sokol. Staněk naopak na jednání pravidelně docházel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme