Ministerstvo se omluvilo Parkanové kvůli kauze CASA a vyplatilo jí odškodné 1,6 milionu korun

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) za nezákonné stíhání v kauze nákupu letounů CASA. Vyplatilo odškodné 1,6 milionu korun. Úředníci dospěli k závěru, že dosud neřešili srovnatelný případ s tak masivním zásahem do osobní a pracovní sféry. Napsal to v pondělí server Česká justice. Parkanová čelila stíhání od roku 2012, soudy ji definitivně osvobodily loni v říjnu.

Praha (Aktualizováno: 13:23 5. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru

Ministerstvo částečně uznalo nárok Parkanové na finanční satisfakci za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Ministerstvo spravedlnosti tímto JUDr. Vlastě Parkanové vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o zahájení jejího trestního stíhání,“ cituje server z oficiální omluvy, kterou podle něj Parkanová obdržela před časem.

Parkanová chce od státu odškodnění za stíhání v kauze CASA. Jeho výši neuvedla

Číst článek

Ministerstvo také částečně uznalo nárok Parkanové na finanční satisfakci za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním a pak také za neúměrnou délku trestního řízení. Při posuzování výše odškodnění ministerstvo konstatovalo, že se jednalo o „masivní zásah do osobní a pracovní sféry žadatelky“.

„Na jednu stranu souhlasím s ministerstvem v tom, že částka, která byla přiznána, je relativně velmi slušná, když to řeknu lidově. To znamená, že koresponduje s tím, jaké částky jsou přiznávány v jiných případech náhrad nemateriální újmy,“ řekl Radiožurnálu Parkanové advokát Tomáš Sokol.

„Na druhou stranu mám stále ještě pocit a přesvědčení, že tento případ byl do té míry výjimečný, že se stále zabývám tím, jestli by odškodné nemělo být vyšší a analyzuji právní aspekty celé záležitosti, a zda žalobu podávat, nebo nepodávat, a s jakými argumenty,“ říká Sokol.

‚Dopad trestního stíhání byl a je mimořádný.‘ Parkanová má nárok na odškodné, shodli se advokát s ministrem

Číst článek

Při určení výše odškodnění úředníci přihlédli k tomu, že „trestní stíhání bylo vedeno pro čin bezprostředně související s výkonem vysoké politické funkce“, a také k tomu, že obdobný případ dosud neposuzovali. Nákup čtyř transportních letounů CASA C-295 zhruba za 3,5 miliardy korun vláda schválila v roce 2009.

O tři roky později vyšlo najevo, že nákup vyšetřuje policie, když policisté v červnu 2012 požádali o vydání Parkanové, tehdejší místopředsedkyně sněmovny, ke stíhání. Parkanová poté na funkci rezignovala.

Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 818,8 milionu korun. Později byla částka snížena na 777 milionů korun.

Obžaloba jim vytýkala, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek. Soudy pak ale Parkanovou i Staňka zprostily obžaloby. Případ skončil definitivně, když letos v lednu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž uvedl, že v kauze nepodá dovolání.

ČTK, Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme