Podnikatel Římský a dalších 13 zadržených. Velká razie celníků a kriminalistů se týkala krácení daně

Po celorepublikovém zásahu policie a celní správy z konce července je stíháno 14 lidí. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil Jan Daněk, mluvčí pražských kriminalistů, kteří na případu také pracovali. Mezi zadrženými je i kontroverzní podnikatel Vlastislav Římský, který je podle informací serveru iROZHLAS.cz vyšetřovaný více policejními útvary. Celníci a pražští policisté skupinu viní z krácení daní.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celní správa (ilustrační foto)

Celní správa (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel pracuje pražská policie na případu, který se týká zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ potvrdil na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Vyústěním zmíněného případu byla velká razie celníků z konce července, kdy společně s kriminalisty zasahovali na několika místech po celé republice. Daněk doplnil, že zadrželi celkem 14 lidí.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz soud vyhověl žádosti státního zastupitelství na jejich vzetí do vazby.

Pokud se policistům podaří obviněným prokázat vinu, hrozí jim podle zákona dva až deset let vězení v závislosti na rozsahu trestné činnosti. 

Případ celníků

Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, mezi zadrženými je i kontroverzní podnikatel Vlastislav Římský. Ten je zároveň obviněn z podvodu v kauze investic na Olomoucku, kterou vyšetřují pardubičtí kriminalisté. A v minulosti se jeho firmami zabývala třeba i Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli mnohasetmilionovým pohledávkám vůči ministerstvu obrany.

Obvinění z podvodu i vazba. Podnikatel Římský je v hledáčku několika policejních útvarů

Číst článek

„Celní správa prověřovala případ s podezřením na páchání trestné činnosti  a při následné realizaci ve spolupráci s orgány Policie České republiky zadržela tohoto muže,“ řekla na dotaz redakce mluvčí Generální inspekce cel Hana Prudičová. Důvody zadržení a další podrobnosti k tomu podle ní celníci sdělí příští týden. 

I proto není sdílnější ani Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. „Mohu potvrdit informaci, že Městské státní zastupitelství v Praze se dotazovanou věcí zabývá a vykonává v dané věci dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení. V současnosti s ohledem na fázi trestního řízení a na krátkou dobu od realizovaných úkonů není možné podávat žádné bližší informace,“ vysvětlil mluvčí Aleš Cimbala

Dodal, že je přípravné řízení zpravidla neveřejné, není proto možné potvrdit ani typ vazby, kterou soud na zadržené uvalil. 

Obviněný a vyšetřovaný

Nejde o jedinou kauzu, ve které Vlastislav Římský figuruje. V minulém týdnu server iROZHLAS.cz informoval o obvinění Římského pardubickými kriminalisty z podvodu v případu investic na Olomoucku.

‚Dal mu na kafe desítku.‘ Stát vymáhá 666 milionů, vlastníkem firmy je zadlužený invalidní důchodce

Číst článek

Ještě dříve pak server iROZHLAS.cz přinesl informace o kauzách okolo Římského bývalé firmy Xena Praha, která získala několik státních zakázek na dodávku sportovního oblečení pro vojáky a policisty. Ti ale záhy zjistili, že jim firma dodala nekvalitní nebo úplně jiné zboží, než bylo smluveno. Pokus o dodávku jiných bot, než se kterými firma vyhrála soutěž, řešili i pražští strážníci.

Ministerstvo obrany nyní po nástupní firmě společnosti Xena Praha vymáhá smluvní pokutu za dodávku nekvalitní sportovní obuvi pro vojáky. S úroky se vyšplhala na vyšší stovky milionů korun.

Pohledávka ale zatím není vyřízená. Firma totiž v Česku zanikla a její majetek i s dluhy přešel přeshraniční fúzí přes britskou společnost Renter Holding na italskou firmu Milano Lavora, která je podle italského registru firem už také zlikvidovaná.

Vymáhání peněz bude obtížné nejen kvůli zániku firmy, ale třeba i proto, že jejím jediným dohledatelným majitelem je invalidní důchodce Jaroslav Š., jehož majetek odhadla insolvenční správkyně na 50 tisíc korun. Případem převodu firmy do zahraničí se stále zabývají podle informací serveru iROZHLAS.cz policisté.

Pražská policie pak v minulosti vyšetřovala i případ požáru skladu firmy v pražské Michli, kde podle dřívějších informací médií pracovala i s verzí, že sklad byl zapálen úmyslně, aby firma mohla vymáhat více peněz od pojišťovny.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme