Vlastní byt se mu stal vězením. Za elektronický náramek je ale domácí vězeň rád

Vlastní byt se může změnit také na nápravné zařízení. Domácí vězení je alternativou klasického pobytu za mřížemi a mohou ho ukládat i české soudy. Život domácího vězně se řídí hlavně časem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

„Od pondělí do pátku, od 6 ráno do 8 do večera můžu chodit do práce. Měl jsem to tak nastavené díky práci, ale nevím, jak se to nastavuje. To je asi u soudců individuální,“ popisuje svůj denní režim Filip, který si nepřeje zveřejňovat své příjmení.

Jeho vlastní byt se pro něj od večera do rána stává vězeňskou celou, o víkendech a státních svátcích musí být doma 24 hodin.

Před pár lety vytvořil graffiti na zdi u Letenského tunelu, kvůli složité rodinné situaci nezvládl odpracovat 200 hodin veřejně prospěšných prací, které mu uložil soud. Do vězení ale nakonec nemusel.

Přehrát

00:00 / 00:00

S domácím vězněm Filipem natáčela Eva Rajlichová

„Já z toho mám celkem radost, protože dostat se někam do vězení, naučit se tam věci, které jsem se ještě nenaučil a ani bych se je naučit nechtěl, a ještě si nést ten cejch toho, že jsem jako člověk byl zavřený, není nic příjemného,“ říká světlovlasý mladík, který má kolem pravého kotníku nenápadný čip, skoro stejný jako ten, který pomáhá na běžeckých závodech měřit čas.

V rámci trestu se Filip musel především naučit být dochvilný, v jeho případě se i malé zpoždění nevyplácí. Pokud by totiž časový rozvrh nedodržel, musel by si zbytek odsedět ve vězení. Tam ale Filip nechce, i když domácí vězení prý také není žádná idyla.

„Už jsem z toho celkem psychicky vyčerpaný, abych řekl pravdu. Člověk musí dodržovat určitý režim, stejně jako kdybych byl někde v kriminále zavřený. Plus se s tím člověk musí naučit žít a začít to nějakým způsobem otáčet ve svůj prospěch.“

Elektronické náramky mají brzy ulevit přeplněným věznicím. Testují je první odsouzení

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti teď technologickou novinku testuje ve 4 měsíčním zkušebním provozu. Pokud vše dopadne dobře, koncem roku resort vypíše tendr na dodávku těchto zařízení a elektronické náramky by pak měly být zavedeny plošně všem odsouzeným k trestu domácího vězení.

Eva Rajlichová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme