Vlček vyrazil do Egypta a nikomu nic neřekl

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček teď pobývá v Egyptě. Jeho cesta ale vyvolává řadu pochybností. Do Egypta měl totiž jet už v červnu, hned po návštěvě Izraele a Palestiny. Po mezinárodní ostudě, kdy se část oficiální delegace setkala s představiteli radikálního palestinského hnutí Hamás, předseda sněmovny návštěvu odložil. V Egyptě teď prokazatelně je, naši reportéři ovšem zjistili, že cesta není oficiálně hlášena na webu Poslanecké sněmovny ani o ní neví ministerstvo zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Poslanecké sněmovny  Miloslav Vlček

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček | Foto: Luboš Wišniewski

Předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček se náhle vypravil na pracovní cestu do Egypta. O tom, co má být jejím cílem však prakticky nikdo neví. Cesta totiž není evidována v Poslanecké sněmovně a informace o ní nemají ani na ministerstvu zahraničí.

Zjistit bližší informace o zahraničních cestě předsedy Miloslava Vlčka není snadné. Jeho mluvčí nebere telefony a v kanceláři jsme také nikoho nezastihli. Štěstí máme v okamžiku, kdy se dovoláme vedoucímu kanceláře Ivanu Přikrylovi, který je na jiné zahraniční návštěvě ve Francii. Ten o současném programu předsedy sněmovny Miloslava Vlčka něco málo věděl a odkázal nás na Vlčkova poradce Karla Šimána.

"Je to pracovní cesta pana předsedy do Egypta. Jedná se svým protějškem, to znamená s předsedou lidového shromáždění panem Sorourem," uvedl poradce.

Telefonní spojení do egyptské Káhiry se několikrát přerušilo, proto musíme Šimánova slova tlumočit. Tuto neoficiální, ale pracovní cestu platí Poslanecká sněmovna České republiky. Podle poradce i podle šéfa Vlčkovy kanceláře Ivana Přikryla byla schválena organizačním výborem sněmovny. Cíl cesty a obsah jednání ovšem odmítl poradce Šimána upřesnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf sněmovny vyrazil do Egypta a nikomu nic neřekl

Zajímalo nás, o jakou cestu se přesně jedná. Jde skutečně o původně odloženou misi z června letošního roku? Poradce Šimána potvrdil, že jde pouze o část plánované cesty. Původně měl jet i do Sýrie, nakonec si zvolil pouze Egypt.

"Byla to druhá cesta, která měla zároveň vést i do Sýrie. Bylo to bezprostředně po návštěvě do Gazy," upřesnil poradce.

O cestě šéfa Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka do Káhiry toho moc nevíme. Platí ji Poslanecká sněmovna, jde o neoficiální pracovní cestu, na kterou vyrazil spolu s poradcem Karlem Šimánem. Kdo další s nimi jel, zatím nejde zjistit, protože o cestě nemá nikdo podrobnější informace a šéf sněmovny nám od pondělního rána telefony nebere.

Jasno nám v našich dohadech nedělají ani reakce místopředsedů Poslanecké sněmovny, kteří jsou členy organizačního výboru a o podobných cestách by vědět měli. Například Miroslava Němcová z ODS, která by Vlčka v době nepřítomnosti měla zastupovat.

"V poslední době jsem byla na jednom organizačním výboru. Nevím, jestli tomto výboru byla cesta schvalována. Mohl se stát, že jsem byla nepozorná nebo jsem to zapomněla, ale na schvalování této cesty si nepamatuji," řekla místopředsedkyně sněmovny.

Informovanější není ani další z místopředsedů Poslanecké sněmovny Jan Kasal z KDU-ČSL: "Cesty poslanců a tedy i funkcionářů Poslanecké sněmovny se dějí na základě schválení organizačním výborem. Organizační výbor však zasedá někdy každý týden, jindy jednou za čtrnáct dní a může dojít k tomu, že se některá velmi naléhavá cesta vyskytne někdy mezi zasedáními organizačního výboru. Pak o tom rozhoduje předseda Poslanecké sněmovny. Osobně o cestě pana předsedy do Egypta nevím."

Místopředseda Kasal dodává, že informace o cestách našich poslanců najdeme na webových stránkách Poslanecké sněmovny. Prohlédli jsme si je tedy, ale usnesení organizačního výboru o zahraniční návštěvě či vyslání delegací v listopadu do Egypta jsme nenašli.

"Pokud jde o cestu předsedy Poslanecké sněmovny Vlčka, tak jsem o ní slyšel," zareagoval na náš dotaz další místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a k tomu předseda KSČM dál dodal: "Tyto cesty podporuji, protože vztahy mezi Českou republikou a Egyptem jsou z pohledu politického i ekonomického velmi významné. Egypt je jednou ze čtyř zemí Africké unie, která je rozhodující politickou silou v Africe."

Podle Ministerstva zahraničních věcí České republiky předseda sněmovny Miloslav Vlček na oficiální ani pracovní cestě v Egyptě není.

Miloslav Vlček se nechtěl k cestě pro Český rozhlas vyjádřit. Prostřednictvím svého poradce rozhovor odmítl. Poslední cesta směr Egypt přitom dopadla velkým skandálem.

O čem v Egyptě Vlček jedná, nikdo neví

Třetí nejvyšší ústavní činitel Miloslav Vlček cestuje často a vypadá to, že i rád. Do Egypta odletěl v neděli večer, vrátit by se měl zítra. Přitom ta poslední pracovní cesta do Egypta, která pokračovala na Blízký východ, se mu málem stala politicky osudnou. Skandální schůzka části delegace s představiteli radikálního hnutí Hamás stála místo jeho poradce a Vlčka samotného nepříjemné interpelace v Poslanecké sněmovně.

Šéf sněmovny Miloslav Vlček jezdí na zahraniční mise poměrně často. Ani na tom jeho poradce Šimána nevidí nic špatného a nelegitimního. Je ovšem zajímavé, s kým se jako jeden ze tří nejvyšších českých ústavních činitelů na svých misích setkává.

Opět musíme připomenout jeho nedávnou cestu do pásma Gazy, která vzbudila velký rozruch i za hranicemi České republiky. Část delegace, kterou Vlček vedl, se setkala s členy radikálního hnutí Hamás, které Evropská unie považuje za teroristickou organizaci.

"Jednoznačně se od toho distancuji," prohlásil šéf sněmovny, ale stín pochybností zůstal. V delegaci byl poradce Jan Kavan i někdejší poslanec Vladimír Laštůvka a s těmi ihned po cestě ukončil spolupráci. "Udělali to za mými zády, kdy jsme šli v Gaze jednat na univerzitu. Delegace přijela na univerzitu, šel jsem v čele s panem předsedou Senátu. Poté se část delegace odpojila a šla na nějaké jednání. Pak jsem se dozvěděl, že jednali s těmito lidmi," doplnil Vlček.

Po tomto rozruchu kolem blízkovýchodní cesty do pásma Gazy a podezření, že někdo z delegace jednal o dodávkách zbraní pro Hamás, šéf sněmovny odložil další plánovanou cestu na tento rok. Při té měl navštívit Káhiru i Sýrii. Vlčkovo prohlášení z června letošního roku jsme v našich archivech také našli: "Právě teď jsem cestu odložil, takže se v datu, na kdy byla připravena, nekoná."

Nakonec se do Egypta přeci jen vydal a nikdo z odpovědných lidí, jako je šéf Vlčkovy kanceláře, ministerstvo zahraničních věcí a hlavně místopředsedové Poslanecké sněmovny, neví, co se na další Vlčkově misi bude projednávat a hlavně s kým tam odjel. Informace nám skutečně dal jen poradně Šimána. Když jsme se jeho zeptali, v čem odborně předsedovy Vlčkovy radí na egyptské misi, odpověděl, že v různých věcech a dál svou pozici nekomentoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čem v Egyptě Vlček jedná, nikdo neví

Návštěva by neměla vybočovat z běžných norem

O vysvětlení zahraniční cesty v Egyptě jsem opakovaně žádali předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka i jeho poradce Karla Šimánu. Rozhovor ovšem odmítli a odkázal nás na zítřek, kdy by se měl šéf sněmovny vrátit.

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček uvedl, že o cestě mluvil se třemi diplomatickými zdroji, které o ní vědí. "Je to spíš považováno za soukromou věc předsedy Vlčka. Česká diplomacie poskytla nezbytný servis, který se poskytuje každé jiné návštěvě, pokud jede do zahraničí. I kdyby předseda jel soukromě nebo z části neoficiálně třeba do Izraele, tak by pro něj zdejší ambasáda udělal stejnou věc," řekl Břetislav Tureček. Podle něho ministerstvo zahraničí o návštěvě Egypta ví, ale nemělo s cestou nic společného.

Egypťané Vlčkovu návštěvu vnímají jako běžnou věc. "Co se týká Blízkého východu, tak ne všechno musí být oficiálně s velkou pompou. Mimochodem, egyptská diplomacie má v těchto dnech úplně jiné priority. Možná právě v těchto minutách se v Egyptě jedná o propuštění izraelského zajatce Gilada Šalita z palestinského zajetí. To znamená, že diplomatický a mediální důraz je veden úplně jiným směrem," vysvětlil zpravodaj.

Na cestě Miloslava Vlčka na cestě do Káhiry přitom nemusí být cokoliv podezřelého. "Podle toho, co jsem tady slyšel, návštěva nevybočuje z běžných diplomatických norem," doplnil Břetislav Tureček.

Egypt je důležitá blízkovýchodní země. Obecně platí přesvědčení, že bez Egypta se na Blízkém východě nic neposune, ať už dobrým, nebo negativním směrem. "Egypt je velmi důležitá země. Jedná s ní řada dalších států. Diplomatický důraz na Káhiru vidíme ze všech stran, z východu nebo ze Spojených států. Pokud tu máme nějaké politické nebo ekonomické zájmy, Egypt je jednou z adres, na které bychom se měli obracet," dodal zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěva by neměla vybočovat z běžných norem

Michaela Vetešková, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme