Soud zamítl žalobu farmářů z Broumovska. Chtěli regulovat počet volně žijících vlků

Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří chtěli regulovat počet vlků. Po soudu požadovali, aby státu nařídil změnu zákona, jež by to umožnila. Své rozhodnutí zdůvodnila soudkyně Štěpánka Dvouletá tím, že soud nemůže úkolovat stát, aby zákony měnil. Rozhodnutí zatím není pravomocné, farmáři se chtějí odvolat k pražskému městskému soudu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlci v Bavorském lese (ilustrační foto)

Vlci v Bavorském lese (ilustrační foto) | Foto: MrT HT | Zdroj: Flickr

Farmáři chtěli, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost „přímé ochrany před škodami způsobenými vlkem obecným“.

Chtěli také, aby byl tímto zákonem regulován počet vlků na území Česka. V oblasti Broumovsko by s ohledem na husté osídlení oblasti měl být podle žaloby jejich výskyt omezen absolutně. Podle farmářů vlci ohrožují zdraví a majetek obyvatel.

Vlci pod dohledem odborníků. Hlídají jejich pohyb i to, zda se nekříží s pobíhajícími domácími psy

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že soud nemůže úkolovat stát v tom smyslu, aby provedl změny platné legislativy, jsem žalobu zamítla,“ konstatovala Dvouletá. Farmáři musí podle jejího rozhodnutí nahradit ministerstvu náklady řízení.

Právní zástupkyně farmářů Jana Zwyrtek Hamplová řekla, že se proti rozhodnutí odvolá. „Žalobu jsme podávali, protože stát je nečinný. Vlci nám tady trhají ovečky a je otázkou času, kdy napadnou člověka,“ řekla právnička. „Je to nestandardní postup, ale už jsme byli tak zoufalí a zoufalé situace vyvolávají zoufalé kroky. Žalobou jsme chtěli především upozornit na ten problém,“ vysvětlila, proč změnu legislativy žádají farmáři po soudech. Dodala, že se farmáři možná obrátí i na senátory nebo na veřejného ochránce práv.

Vlci z Broumovska a Polska

Čtvrtečního jednání se ale účastnili i chovatelé, kteří vybíjení a regulaci vlků nepodporují. Jedna chovatelka řekla, že s vybíjením nesouhlasí proto, že vlkům je možné se účinně bránit i jinými způsoby, napřiklad vycvičením ovčáckých psů nebo stavěním elektrických plotů. „Pokud vyhubíte vlky na Broumovsku, do měsíce tam přijdou vlci z Polska,“ vysvětloval také jeden muž žalujícím farmářům.

Hnutí Duha v tiskové zprávě uvádí, že není prokázané, že by střílení vlků snížilo škody na hospodářských zvířatech, pokud nejsou šelmy vyhubeny úplně. Česká republika je totiž podle hnutí na okraji vlčího teritoria. Navíc se může stát, že pokud budou zabiti starší vlci, mladí mohou naopak začít častěji napadat hospodářská zvířata, protože jsou pro ně snadnější kořistí. Hnutí také upozorňuje, že lov vlků je na výjimku povolen i podle současného zákona - v případě převažujícího veřejného zájmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme