Vlci v Beskydech roztrhali 9 ovcí

Devět ovcí roztrhali o víkendu vlci v Beskydech. Chovatelé by proto měli zvířata na noc zavírat do pevných chlévů a kontrolovat pastviny během dne. Pracovníci chráněné krajiné oblasti se domnívají, že v Beskydech žijí momentálně nejméně dva vlci. Letos zardousili první ovci před týdnem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ovce | Foto: Martin Hromádka

Podle místostarostky Malenovic Šárky Škutové selhává spolupráce právě s ochranáři, kteří obce nevarují před hrozícím nebezpečím. Navíc se místostarostka domnívá, že ovce nedáví vlci. "Beskydy jsou dost osídlené, je tady spousta toulavých psů. Domnívám se, že snad už i ten vlk se mohl zkřížit s těmi divokými psy a že potom není tak plachý jako ten čistý vlk. Obec sama o sobě nemá dostatečné finanční prostředky, aby třeba udělala nějaké hrazení. Nedokážu si představit v téhle chvíli, co bychom my mohli dělat."

Místostarostka Malenovic nám navíc řekla, že už tradičně naprosto selhala spolupráce s chráněnou krajinnou oblastí Beskydy, která obce neinformovala o hrozícím nebezpečí. "Nikdy se nestalo, že by mne přímo někdo kontaktoval z Chráněné krajinné oblasti, aby nám řekli, jaké nebezpečí nám hrozí, co můžeme proti tomu dělat. Já si myslím, že obec může dělat jenom málo, snad jenom to, že bychom mohli svolat lidi a říct jim, jaké nebezpečí hrozí."

Majitelé usmrcených ovcí mají zákonný nárok na náhradu škody. Loni byla vyplacena náhrada za 50 ovcí, z toho 26 bylo roztrháno divokou zvěří na území chráněné oblasti.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme