‚Vlezli na zahradu, zkoušeli dveře.‘ Přibývá varování před ‚tipaři‘, policie radí, jak zabezpečit dům

Lidé na sociálních sítích upozorňují na tzv. tipaře, kteří pod různými záminkami obchází byty a domy, aby si vytipovali místa vhodná pro vykradení. „Viděli jsme podivné auto, jak popojíždí a tipuje si domy, někde zvonili, a když někdo otevřel, tak pán říkal, že mohou brousit nože a sekyrky. U jiných domů jen zastavili a koukali do zahrad,“ objevilo se například v jedné ze sousedských skupin na facebooku. Policie ale nárůst případů neeviduje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zloděj (ilustrační foto)

Evidovány jsou počty vloupání do bytů a rodinných domků (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay

Na takzvané tipaře neupozorňují ale jen obyčejní lidé ve skupinách na sociálních sítích. V řadě případů před nimi varují i sama města nebo obce.

Například moravskoslezský Jistebník v polovině března varoval, že po obci jezdí muž se ženou, kteří dokonce „vlezli na zahradu u domu č. p. 376, údajně zkoušeli vstupní dveře, tlačili do oken“.

V komentářích pod příspěvkem pak ještě zaznělo, že dvojice v Jistebníku nebyla viděna poprvé a že vše bylo nahlášeno policii.

Podobně své obyvatele informoval na konci března i městys Březová na Opavsku.  „V sobotu byla v městysi spatřena bílá dodávka (…), pravděpodobně tipaři, jak obhlíží nemovitosti.“

Varování se ale často objevují například i v sousedských skupinách na facebooku, a to z míst napříč republikou, třeba i z okrajových částí Prahy. Vždy jde přitom o podobné znění příspěvku – kolem rodinných domů se opakovaně pohybují podezřelí lidé, nahlížejí do zahrad, zvoní a někdy se i vracejí.

Statistiky nejsou

I přes zmíněná varování ale policie nárůst tohoto typu kriminality neregistruje, někde dokonce nemají o takzvaných tipařích ani žádné nahlášené informace, případně konkrétně tyto případy speciálně nesledují, a tak chybí statistiky.

Jen podvodník potřebuje znát váš PIN. ‚Vybílí‘ účet a ještě si požádá o úvěr, varuje Česká národní banka

Číst článek

„Ruku v ruce s vloupáním do bytů, chat a nemovitostí může probíhat či probíhá tipování objektů napadení ze strany případného pachatele, ale statistiky zaměřené na čistě tento ukazatel nemáme k dispozici,“ uvedla například pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Policisté evidují jen počty vloupání do bytů a rodinných domů. „V rámci Moravskoslezského kraje evidujeme za rok 2023 celkem 395 případů vloupání do bytů a rodinných domků, což je o 75 případů méně, než v roce 2022,“ dodala Jiroušková.

„Situace, které by vedly k takovému odůvodněnému podezření, nepamatuji už velmi dlouho,“ řekl redakci mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

„Nabídky služeb se zejména na sídlištích vyskytují, například na seřízení oken nebo změnu dodavatele energií. V Brně se ale městská policie snaží podomní prodej velmi důsledně potírat a ani těchto případů není v poslední době mnoho,“ dodal.

Preventivní opatření

Podle policie se nicméně nikdy nevyplatí podceňovat prevenci. Základní opatření je při odchodu uzamknout všechny vchody i okna, nenechávat u oken ani mikrovětrání a pokud má dům nebo byt alarm, tak ho aktivovat.

Tři příběhy podvodů. Peníze vylákali z lidí muži bez přízvuku, slibovali investice i varovali před krádeží

Číst článek

Je také dobré na sociálních sítích nikdy neupozorňovat například na odjezd na dovolenou a poprosit někoho, aby pravidelně vybíral poštovní schránku, aby nebylo zřejmé, že nikdo není delší dobu doma.

„Ani řízení se všemi zaručenými radami k ochraně majetku nám nezajistí, že se nestaneme obětí vloupání. Avšak dostatečné a svědomité zabezpečení domu nebo bytu dokáže toto riziko významně snížit, ať už odrazením pachatele přímo při pokusu o vloupání, anebo už při jeho tipování nemovitosti,“ uzavřel Jan Segsulka z moravskoslezské policie.

Eliška Drobná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme