Vlivný člen ČSSD Marian Kuś byl usvědčen ze lži

Člen ústředního výkonného výboru ČSSD a místostarosta Českého Těšína Marian Kuś oklamal svoji stranu, když tvrdil, že nikdy nespolupracoval s komunistickou rozvědkou. Před loňskými volbami do krajských zastupitelstev předložil straně zfalšované lustrační osvědčení. Když tato skutečnost vyšla najevo, prohlásil, že nikdy s nedemokratickou tajnou službou nespolupracoval. Ze lži ho ale teď usvědčila nástupnická organizace komunistické rozvědky - Úřad pro zahraniční styky a informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Mluvčí tohoto úřadu Bohumil Šrajer Radiožurnálu potvrdil, že Kuś se ke spolupráci v roce 1986 sám zavázal a dobrovolně. "Člověk, o kterém hovoříte, skutečně evidován jako spolupracovník 1. správy SNB byl, dokládá to jeho osobní svazek, ve kterém je obsažen i jeho písemný souhlas se spoluprací."

I přes skandál, který se kolem Kuśovy osoby rozpoutal, zůstal tento politik i po nedávném volebním sjezdu ČSSD ve vrcholném orgánu strany - ústředním výkonném výboru. Šéf severomoravské ČSSD Petr Vícha nechtěl informace rozvědky o Kuśově minulosti příliš komentovat.

"My to nemůžeme jako strana žádným způsobem ověřovat, my máme zatím v ruce jenom jeho sdělení, že se ocitnul na těch seznamech, že požádá o zpřístupnění svazků a že se bude bránit soudně. Bude na něj nepochybně v této chvíli pohlíženo jako že na těch seznamech je, čili on asi těžko bude moci teď v této chvíli někam kandidovat."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme