Vlky na útěku viděli na Klatovsku. Jednoho srazil vlak, dalšího zastřelili

Jeden ze šesti vlků, kteří v pátek uprchli z výběhu v bavorském Ludwigsthalu, se patrně pohybuje po českém území. O víkendu jej lidé viděli v místech mezi Železnou Rudou a Gerlovou Hutí na Klatovsku. Není vyloučeno, že se na české části Šumavy objeví další vlci. Momentálně se ve volné přírodě pohybují čtyři.

Železná Ruda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, Arne von Brill, CC BY 2.0 | Zdroj: Flickr.com

Jednoho vlka v pátek srazil v Bavorsku vlak a dalšího zastřelili o víkendu nedaleko návštěvnického centra Haus zur Wildnis na německé straně, řekl v pondělí mluvčí šumavského národního praku Jan Dvořák.

Vlci na útěku. Z výběhu v Bavorsku uteklo šest zvířat, není vyloučené, že se dostanou na Šumavu

Číst článek

„Žádáme obyvatele a návštěvníky, aby se v případě setkání s vlkem k němu nepřibližovali nebo se ho třeba nesnažili nahánět nebo krmit. Každé takové pozorování zároveň, prosím, hlaste buď pracovníkům Správy Národního parku Šumava, nebo na linku Policie ČR,“ řekl Dvořák.

Výběh v Ludwigsthalu je přibližně deset kilometrů od Železné Rudy a 25 kilometrů od Kvildy na Prachaticku. Náměstek ředitele šumavského národního parku Martin Starý uvedl, že poté, co dostali informaci o výskytu vlka v Česku, informovali zástupce národního parku Bavorský les, jehož součástí je i německá strana Šumavy.

Zároveň o situaci řekli chovatelům zvířat v blízkém okolí. „Následně jsme do terénu umístili odchytové zařízení. Naši pracovníci, kteří v této oblasti loví, byli také vybaveni narkotizačními střelami a pokoušejí se zvíře odchytit,“ uvedl.

Vlci na Šumavě: v roce 1874 zastřelili posledního. Kolik jich je teď, nikdo neví

Číst článek

Ve výběhu v Ludwigsthalu žije devět vlků. Šest z nich uteklo hlavním vchodem do objektu, který byl ze zatím neznámých příčin otevřený. Podle odborníků vlci zvyklí na zajetí nemají šanci dlouho ve volné přírodě přežít.

V uplynulých dnech po nich na německé straně neúspěšně pátraly tři desítky zaměstnanců národního parku, mimo jiné pomocí přístrojů na noční vidění a termokamer. Následně vydaly úřady povolení k odstřelu. „Nemůžeme a nehodláme připustit kvůli bezpečí lidí žádné riziko,“ zdůvodnil rozhodnutí vlky zastřelit mluvčí německého parku Franz Leibl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme