Vlna bouřek přinesla do Česka přívalové srážky, zatopené jsou sklepy i domy

Přes Česko se přehnala vlna bouřek. Na několika místech zaplavila voda sklepy a rodinné domy. Silně pršelo také na Královéhradecku, konkrétně na Novobydžovsku, a v okolí Jihlavy. Počasí komplikuje dopravu na silnicích i železnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silná bouře překvapila v podvečer chodce na Masarykově náměstí v centru Pardubic | Zdroj: ČTK

Na Novobydžovsku způsobil silný déšť problémy v několika obcích v okolí Chlumce nad Cidlinou.

„Je tady jedna celá ulice vyplavená, domy vyplavené i s obytnými místnostmi, zanesené blátem, které steklo z polí. Všude půl metru krup, i uvnitř v barácích jsou kroupy, jak je tam voda zanesla,“ popsal situaci velitel chlumeckých hasičů Pavel Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v okolí Chlumce nad Cidlinou popsal z místa reportér Martin Pařízek

Povodeň se prohnala i náměstím v Chlumci nad Cidlinou, které se v jednu chvíli ocitlo téměř celé pod vodou. Hasiči museli pomáhat u vytopených aut nebo také u zaplavené silnice na Kladruby, kde bylo až půl metru vody.

Voda zatopila i několik sklepů na Jihlavsku. Bouřka doprovázená silným deštěm rozvodnila také potok u obce Mladá Bříště na Pelhřimovsku. Voda se dostala na silnici, kde zablokovala několik aut. Hasiči museli odstraňovat nanesené kmeny a kameny.

Počasí zkomplikovalo i dopravu na železnici. Kvůli podmáčené trati nejezdí vlaky mezi Zručí a Ledčí nad Sázavou, lidé tam můžou využít náhradní autobusy. Podle Pavla Hally ze Správy železniční dopravní cesty by mohl být provoz obnoven v osm hodin ráno.

„Na místo míří strojní technika a v ranních hodinách nastoupí na místo naši traťoví dělníci, kteří musí pomocí ručního nářadí odstranit bahno z odvodnění. Uvidíme, jak se bude vyvíjet dál nepřízeň počasí,“ řekl Radiožurnálu Halla.

Sesuv půdy uzavřel večer na dvě hodiny dálnici D1 na 61. kilometru poblíž vodní nádrže Švihov na Havlíčkobrodsku ve směru na Brno. Ačkoliv část bahna již byla odklizena a komunikace je průjezdná pravým a odstavným jízdním pruhem, odklízecí práce potrvají až do pátečního poledne. Z dálnice lze případně sjet na exitu 56 ve směru Ledeč nad Sázavou, návrat je možný na exitu 66.

Renáta Prátová, Martin Hromádka, Martin Pařízek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme