Vlna chřipkových onemocnění postupuje

Postup chřipkových onemocnění zatím nemohou hygienici předpovědět. Jisté však je, že epidemie šířící se z pohraničních okresů Ústeckého kraje a z východních Čech brzy dorazí do Prahy. Z dnešních informací hygieniků vyplývá, že epidemie v uplynulém týdnu zasáhla okresy Chomutov, Most, Frýdek - Místek, Karlovy Vary, Louny a Teplice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšené počty nemocných už zaznamenaly okresy Praha-východ, Nymburk, Rakovník, Trutnov, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Prostějov, Přerov, Uherské Hradiště a Karviná. O epidemii hovoří hygienici, když během jednoho týdne onemocní 2000, případně 3000 ze 100 tisíc obyvatel.

Od středy osiří kvůli respiračním onemocněním a chřipkám více než 25 škol na Lounsku a všechny školní budovy na Teplicku a Mostecku vyjma teplické konzervatoře a domova mládeže.

Chřipkové prázdniny mají od pátku školáci na Chomutovsku. V pondělí okresní hygienici uzavřeli 13 škol na Lounsku a 26 škol a školských zařízení na Teplicku. Vzhledem k epidemii respiračních onemocnění platí také zákaz návštěv na dětském a porodnickém oddělení mostecké nemocnice.

V Plzni zatím s doporučením uzavřít školy vyčkávají. Týdenní chřipkové prázdniny však mají tři základní a jedna mateřská škola na Klatovsku, k nimž patrně přibudou další zařízení. V okrese nebyla překročena epidemická hranice, ale zákaz návštěv již platí v horažďovické léčebně dlouhodobě nemocných.

Epidemie postihla Karlovarský kraj, kde bude od středy platit zákaz návštěv v nemocnicích, domovech důchodců a léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Minulý týden zaznamenali lékaři 6000 nových onemocnění. Nejvíce se na Karlovarsku zvýšil počet respiračních chorob u dětí. Rovněž na Lounsku vzrostl počet onemocnění u školních dětí, a to o 263 procent. Celkově onemocnělo během týdne v okrese na 2600 občanů.

Zhruba o deset procent se zvýšil počet nemocných v Královéhradeckém kraji. Chřipka postihla hlavně školáky, u lidí starších naopak nemocnost poklesla. Nyní hygienici evidují 1907 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných je na Trutnovsku a Rychnovsku, nejméně na Náchodsku.

Patrně jedním z „nejzdravějších“ regionů je Brněnský kraj, kde na každých 100 tisíc obyvatel připadá jen 1500 nemocných. Podle hygieniků je však více než pravděpodobné, že se chřipka velmi brzy dostane až na jižní Moravu.

Markéta Kaclová, Jarmila Kubíková, Blanka Černá, František Janačík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme