Část vltavské vodní cesty je nesjízdná, sucho uzavřelo plavební komoru Kořensko

Plavební komorou Kořensko nelze od soboty 11. srpna proplout. Část vltavské vodní cesty z Českých Budějovic do Prahy je nesjízdná, lodě skončí plavbu u Týna nad Vltavou. Důvodem je sucho a nedostatek vody.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na odstávku plavební komory Kořensko upozorňují na místě cedule. „Bezpečné splouvání lodí neumožňuje nízká hladina vody v Orlické přehradě mezi Podolským mostem a plavební komorou,“ potvrdil pro Český rozhlas České Budějovice generální ředitel Povodí Vltava Petr Kubala.

Sucho nás trápilo i v historii. Jeho dopady na společnost byly dřív drtivější, hodnotí odborník

Číst článek

Do Orlické přehrady teď přitéká méně vody, než z ní odtéká. V současnosti dosáhla hladina Orlíku přibližně 346 metrů nad mořem, přičemž bezpečná plavební hloubka je necelých 348 metrů.

Kdy bude vltavská vodní cesta zase splavná, nelze odhadnout. Záleží na tom, kdy srážky doplní nádrž na potřebný objem vody. „V současnosti tam chybí 19 milionů kubíků,“ připomněla Michaela Šeborová z kanceláře generálního ředitele Povodí Vltavy. Deficit se prohlubuje s trvajícím suchem.

Státní plavební správa je v kontaktu se správcem vodní cesty, tedy Povodím Vltavy, a stav pořád sleduje. Může nastat stejná situace jako loni, kdy kvůli suchu a nízkému vodnímu stavu zastavoval i lodní výtah na Orlické přehradě. Správce vodní cesty pak musí zajistit vytažení lodí z vodní nádrže.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme