Vnitro chce kvůli občankám s čipem dalších 982 milionů. Důvodem jsou vyšší náklady

Ministerstvo vnitra potřebuje kvůli uzákonění plošného vydávání občanských průkazů s elektronickým kontaktním čipem do roku 2025 o zhruba 982 milionů korun navýšit částku na zabezpečení vydávání průkazů. V materiálu, který příští týden projedná vláda, vnitro přibližně patnáctiprocentní růst potřebné sumy zdůvodňuje výrazným navýšením nákladů na výrobu dokladů i na infrastrukturu systému jejich vydávání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský průkaz - přední strana | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Vnitro v materiálu pro ministry uvádí, že zatímco občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem bylo od roku 2012 konce letošního května vydáno zhruba 32 tisíc, bezplatně vydávaných občanských průkazů bez čipu bylo v té době zhotoveno zhruba 8,72 milionu.

Vnitro chystá nové občanky s čipem a Portál občana, podle kritiků je systém zastaralý

Číst článek

„Jednotkové ceny průkazů s čipem jsou vzhledem k vyšší technické úrovni dokladu výrazně vyšší (cca třikrát)," uvádí materiál. Dodává, že podle výrobce dokladů jsou s vydáváním pokročilejších průkazů navíc spojeny další náklady, které mají zajistit využitelnost funkcí čipu.

Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Měly by být podle ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měly být prostředkem k elektronické identifikaci.

Každý čip občanského průkazu bude mít takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Lidé by mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad. Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.

Lidé podle novely zákona budou moci mimo jiné také žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu ve zkrácené lhůtě. Doklad získají za vyšší poplatek do jednoho pracovního dne, nebo do pěti dnů od podání žádosti. Občanské průkazy s čipem bude stát vydávat zdarma, nyní stojí 500 korun.

Novelu, která plošně zavádí průkazy s čipem, v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Účinnou se stane 1. července 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme