Vnitro chce pevné mantinely pro odposlechy

Loni se opět zvýšil počet odposlouchávaných telefonních čísel. Oproti roku 2005 jich bylo o rovné dvě stovky víc. Celkem pak policie monitorovala na 4 400 lidí. Podle ministra vnitra Ivana Langera se sice vyšetřovatelé a žalobci bez odposlechů neobejdou, musí ale existovat pevné mantinely pro jejich použití zakotvené v zákoně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování

telefonování | Foto: Comstock Images

Ministerstvo chce každoročně vydávat analýzu odposlechů a mnohem přísněji je kontrolovat, říká Langer: " Závěr je jasný, díky legislativním, organizačním, psychologickým a profesním opatřením chceme dosáhnout toho, aby počet odposlechů odpovídal míře jejich nezbytnosti."

Inspekci ministra vnitra museli opustit dva její pracovníci, kteří v rozporu se zákony odposlouchávali děti, advokáty a politiky. Podle Ivana Langera se policie bez monitorování telefonních hovorů podezřelých osob neobejde, musí ale existovat mnohem přísnější kontrola.

Nejvíc odposlechů loni nasadil policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protidrogová centrála. K nedávnému případu neoprávněných odposlechů Langer říká: " Tito pracovníci mylně informovali státního zástupce, pod jinými jmény přiřadili telefonní čísla jiných lidí, ač to věděli, že patří k jiným osobám. Dva z těchto pracovníků už na inspekci nepracují, zbývající dva byli kázeňsky řešeni."

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme