Vnitro dalo uchazečům o Hrad dopředu návod, jak obelstít petiční systém

Prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů ministerstvo vnitra zkontroluje. Podle zákona má být výběr podpisových listin náhodný. Ale ministerstvo šlo náhodě naproti a přesný klíč výběru v polovině října zveřejnilo na internetu. Kandidáti tak mohli namíchat odevzdané archy tak, aby ve vzorku ke kontrole byly jen předem určené podpisy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Návod, jak podvádět s petičními archy, se objevil ve smlouvě „Automatizace ověření petice pro přímou volbu prezidenta“ s firmou Hewlett Packard, publikovanou na webu ministerstva vnitra v sekci veřejných zakázek. K výpočtu stačí obyčejná kalkulačka.

„Tady se nejedná o náhodu, když se to má použít pro tyto účely, tak to skutečně můžu seřadit tak, že stačí přijít za studentem Matfyzu, a ten řekne, jaká ta čísla budou,“ potvrzuje docent Jan Hurt z Matematicko-fyzikální fakulty, který smlouvu zhlédl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co prozrazovala zveřejněná smlouva s firmou Hewlett Packard prezidentským kandidátům, zjišťoval redaktor Martin Drtina

Resort vnitra použil pro výběr položek petice ke kontrole pseudonáhodná čísla.

„Náhodné by mělo být skutečně odvozeno od nějakého fyzikálního mechanismu, nějaké náhodné a pseudonáhodné je, že výpočet pseudonáhodných čísel je založen na přesném deterministickém algoritmu,“ vysvětluje Hurt. Chybou podle něj tedy bylo zveřejnit úplně všechny vstupní parametry výpočtu.

„Nesmí to znát předem. R nula, to je kritická věc, která neměla být prozrazena dopředu,“ dodává Hurt. Znamená to tedy, že pokud kandidát ví, kolik petičních listin bude odevzdávat, dokáže spočítat, které z nich budou procházet kontrolou.

Kandidáti tak měli tři týdny na to smlouvu objevit, množinu kontrolovaných položek petice dopočítat a archy podle toho namíchat.

Smlouva ministerstva vnitra a firmy Hewlett Packard „Automatizace ověření petice pro přímou volbu prezidenta“, část s algortimem pro výběr petičních listů | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Z tábora neúspěšných kandidátů o funkci na Pražském hradě se po tomto zjištění ozývá údiv. Neúspěšná kandidátka na prezidentku advokátka Klára Samková k tomu ironicky poznamenala, že teď mohla ona i její klient Tomio Okamura mít klidné Vánoce místo toho, aby sepisovali ústavní stížnosti.

„To jsme tedy skutečně hloupí, to jsme měli dotáhnout až do konce. A myslím, že jsme měli sto procent pravých podpisů,“ podotkla s ironickým úsměvem Klára Samková.

Celé to podle ní dokresluje jen to, že přímá volba v této podobě neměla být nikdy přijata.

„Tady vidíte, že je to opět jenom o týmu odborníků, kterým ten který kandidát vládne a který je schopen mu připravit dokonalé materiály,“ dodává Klára Samková.

Podle ministerstva je vše v pořádku

Ministr vnitra Jan Kubice na odtajnění vzorce nic špatného nevidí.

„To je zákonný postup. Naopak, každý by se měl seznámit se zněním zákona a s metodickými pokyny k tomu,“ míní Jan Kubice.

Podobně ale ministerstvo stálo i za svým postupem v přepočtu chybných hlasů, který Nejvyšší správní soud označil za nezákonný a kvůli kterému vrátil Janu Bobošíkovou zpátky do voleb.

Martin Drtina, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme