Vnitro má málo pracovníků a nestačí zpracovávat svazky StB

Vyřizování žádostí o nahlédnutí do svazků StB se nečekaně vleče. Kvůli nedostatku pracovníků totiž Ministerstvo vnitra nestačí zpracovávat žádosti občanů - ze 1400 jich zatím vyřídilo 950. Zákon o odtajnění svazků StB vstoupil v platnost 20. března. Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu očekával v souvislosti s odtajněním svazků StB a vyřizováním žádostí zvýšení počtu podnětů ke stíhání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Podle vedoucího odboru vyšetřování Pavla Gregora se tak ale zatím neděje. "Pokud jde o naše vlastní zkušenosti s aplikací novely zákona, tak jsme dosud nezaznamenali žádný podnět, který by vycházel ze zpřístupnění těchto svazků. Domnívali jsme se, že by to tak mohlo být, to se zatím ale nepotvrzuje."

Mluvčí Ministerstva vnitra Gabriela Bártíková vidí hlavní problém v tom, že příslušné odbory nemají dost pracovníků. To ale resort hodlá vyřešit. "Ministerstvo vnitra už okamžitě po schválení zákona požadovalo navýšení počtu pracovních míst pro odbor archivní a spisové služby a pro bezpečnostní odbor, které v rezortu Ministerstva vnitra žádosti vyřizují, a systematizaci pracovních míst projednala vláda a od 1. ledna 2003 mohou uvedené odbory zvýšit počty svých zaměstnanců."

Objevily se také informace, že je ohroženo i včasné zpracování a zveřejnění oficiálních seznamů spolupracovníků a agentů StB. Podle mluvčí Ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové tomu ale nic nenasvědčuje. "Co se týká těchto seznamů, tak do této chvíle zatím nikdo nevyslovil pochybnost, že by tento termín neměl být splněn."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme