Vnitro pohrozilo komunistické mládeži zákazem, informují HN

Ministerstvo vnitra hrozí Komunistickému svazu mládeže zákazem, píší Hospodářské noviny. Mladá fronta DNES si zase všímá, že tři auta jsou standard českého ministra. Deník Právo naproti tomu konstatuje, že za nelegální odposlechy bude od roku 2007 hrozit až 5 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Ministerstvo vnitra vyzvalo koncem listopadu občanské sdružení Komunistický svaz mládeže, aby změnilo program a stanovy, jinak bude rozpuštěno. Jak píšou Hospodářské noviny, mládežnická organizace komunistické strany podle vnitra porušuje zákon o sdružování občanů - ministerstvu se nelíbí, že mladí komunisté jako členové občanského sdružení propagují svržení demokracie a násilné nastolení komunismu.

Svaz závěry ministerstva odmítá. Svou činností zákony prý neporušuje a nehodlá na programu a stanovách nic měnit. Ministerstvo v minulosti podobně postupovalo proti mladým republikánům, kteří chtěli zavést domovské právo pro Romy. Sdružení tehdy také odmítlo stanovy změnit. Nejvyšší soud však dal ministerstvu za pravdu a rozpuštění strany posvětil, připomínají Hospodářské noviny.

Každý český ministr má od státu k dispozici hned tři auta. Jak zjistila Mladá fronta DNES, kromě dvou služebních aut, která řídí přidělený řidič, mají k dispozici ještě třetí auto. To mohou podle zákona využívat k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobním potřebám.

Že by zástupci státu o "své" služební auto přišli je téměř vyloučené. Ani předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který ve sněmovně navrhnul zrušení některých poslaneckých výhod - například takové, že předsedové výborů mohli jezdit služebním autem a ještě k tomu dostávali peníze, takový návrh nepřipravuje. Drobné námitky zaznívají jen od některých senátorů. Například podle místopředsedy horní komory Petra Pitharta by pro soukromé účely mělo sloužit soukromé auto, uzavírá citací článek Mladá fronta DNES.

Až pět let vězení by mělo od roku 2007 hrozit v Česku za nelegální odposlech nebo nelegální nahrávku skrytou kamerou. V současnosti je přitom takové jednání beztrestné, připomíná deník Právo. Zcela nový trestný čin nazvaný porušení důvěrnosti ústního projevu a jiného projevu osobní povahy zavádí od ledna 2007 nový trestní zákoník.

Podle tohoto paragrafu bude trestné, když někdo neoprávněně, tedy bez souhlasu soudu, zachytí skrytou kamerou nebo pomocí štěnic něčí projev osobní povahy a pak ho zveřejní nebo ho obdobným způsobem použije. Naopak v pořádku by i nadále měla zůstat například nahrávka novináře, který skrytou kamerou nahraje politika či úředníka, kteří si řeknou o úplatek. To totiž není projev osobní povahy, který zákon chrání, nýbrž trestný čin, konstatuje deník Právo.

Důchodci píší za studenty školní práce. Vzdělaný důchodce, internet a líní studenti - tak právě kombinace těchto faktorů začíná podle Lidových novin přidělávat vrásky pedagogům vysokých škol. Důvodem je, že stále více studentů zadává vypracování své seminární práce lidem, kteří si za každou cenu chtějí dokázat, že i v pokročilém věku dokážou pracovat s moderními informačními technologiemi.

Student tak zdarma nebo za velmi mírný poplatek získá seminární práci, na kterou sám nemá ani čas ani chuť. Fakt, že se vzdělaní důchodci stávají doslova spásou pro mnoho studentů, potvrzují i vysokoškolští učitelé. Staří lidé mají totiž v textech zpravidla mnohem méně gramatických chyb, navíc oproti mladým pracují velmi odlišně s jazykem, shrnují poznatky učitelů Lidové noviny.

Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme