Vnitro se obrátilo na policii kvůli zakázce na demolici garáží v Praze-Veleslavíně

Českému rozhlasu se podařilo získat první výsledky kontrol, které nařídil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Pět měsíců kontroloři zkoumali fungování příspěvkové organizace, která se jmenuje Zařízení služeb. Na nesrovnalosti narazili například u zakázky Demolice garáží Veleslavín za 42 milionů korun. Zakázku dostala firma údajně bez řádného výběrového řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra (ilustrační foto)

Ministerstvo vnitra (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ještě před rokem stála na pražském Veleslavíně pětipatrová budova, po demolici už tady je jen nízká oprýskaná hala, kde se opravují policejní auta. Právě bourání garáží ale podle kontroly ministerstva vnitra budí pochybnosti.

Auditoři zjistili, že úředníci ze Zařízení služeb nevypsali otevřené výběrové řízení. Zakázku za 42 milionů korun zadali firmě přímo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra podal policii podnět na spornou zakázku resortu. Informuje Markéta Chaloupská

„Argument ze strany tehdejšího vedení Zařízení služeb byl, že s ohledem na statický posudek je nezbytné v krajně naléhavé situaci jednat a provést bourání dané stavby.

Nicméně se ukázalo, že ten stav pravděpodobně nebyl takový, že to bylo nezbytné. Nebyl tedy pro to důvod a mělo se použít otevřené řízení,“ říká náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík.

Jedno z nejčastějších obcházení zákona

Úředníci zakázku zadali pomocí takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Podle Radky Pavlišové z Transparency International je to jedno z nejčastějších obcházení zákona.

„Tento typ řízení je totiž v porovnání s ostatními postupy postupem nejméně formalizovaným a kontrolovaným, a proto ho lze použít jen za přísně stanovených podmínek. Pokud by zadavatel zadal zakázku v jiném druhu zadávacího řízení, umožnil by mnohem širší konkurenci a vzájemnou soutěž dodavatelů,“ vysvětluje.

Vnitro se kvůli tomu obrátilo i na policii, která už zakázku prověřuje. Odpovídal za ni tehdejší šéf Zařízení služeb Roman Fidler, ten ale o víkendu nezvedal telefony ani nereagoval na SMS.

Lukáš Čáp z firmy Pragotrade, která se na demolici podílela, nejdříve vyjádření přislíbil. „Jestli vás mohu poprosit, pošlete mi to na mail, já vám pak dám kontakt přes mail,“ reagoval po telefonu. Na dotazy zaslané mailem už pak ale nereagoval.

Z garáží na Veleslavíně nakonec zůstalo jen jedno patro. K opravám tam vozí auta policisté z Prahy a středních Čech. I k tomu ale měli kontroloři výtky, podle nich trvají opravy policejních vozů příliš dlouho a jsou nekvalitní. O tom svědčí například to, že letos na jaře v garážích čekaly na opravu čtyři stovky aut, tedy asi dvě třetiny vozového parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích kontroly v příspěvkové organizaci Zařízení služeb mluvil náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík.

Kontroloři fungování příspěvkové organizace Zařízení služeb zkoumali pět měsíců. Podle Zmatlíka zjistili celou řadu nedostatků.

„Veřejnosprávní kontrola se zaměřovala na ekonomickou a provozní část fungování zařízení. Ukázalo se, že je špatně vedeno účetnictví, dochází ke špatnému odměňování, byl problém se zadáváním veřejných zakázek, interní předpis neodpovídal ani tehdejšímu znění zákona,“ dodává Zmatlík.

Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že zařízení "zamrzlo v 70. letech". „Zejména vnímání lidí uvnitř organizace směrem navenek odpovídá skutečně dobám minulým. Proto se vyměnil management, který má zkušenosti ze soukromé sféry. Zároveň se připravuje zásadní restrukturalizace, zaměřujeme se například na marketing, který nefungoval,“ popisuje Zmatlík.

kap, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme