Vnitro se teprve teď zbavuje členů StB, píší Lidové noviny

Hlavním tématem všech celostátních deníků je kauza vražd v havlíčkobrodské nemocnici, které měl provést její bývalý zaměstnanec. Lidové noviny konstatují, že ministerstvo vnitra se zbavuje bývalých důstojníků StB 17 let po pádu komunismu. Právo informuje o tom, že o starostu Letkova u Plzně se opět zajímá policie. Mladá fronta Dnes se zaměřila na zdražování vody v příštím roce. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce podle Hospodářských novin změnit určování cen elektřiny. Unikátní důl v Praze zničí výstavba, zjistil Pražský deník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Pro všechny domácí deníky je tématem číslo jedna takzvaný nemocniční vrah. Zejména kvůli tomu, že přiznal více obětí a že jeho řádění stálo křeslo ředitele havlíčkobrodské nemocnice. Mladá fronta Dnes rekapituluje měsíc po měsíci řádění Petra Zelenky a odhaduje, že vražd bude ještě více.

Podivuje se nad faktem, že ačkoliv primář už měl podezření, že zdravotník pacienty na ARO vraždí, ponechal ho na oddělení bez dozoru. Deník se také pozastavuje nad postupem policie. Teprve včera žádala pozůstalé o povolení nahlédnout do zdravotnické dokumentace po obětech. Trestní oznámení přitom bylo podáno téměř před dvěma měsíci

Deník Právo konstatuje, že kraj Vysočina odškodní pozůstalé po obětech. Nicméně osm rodin znovu prožívá smrt svých blízkých. Většinou se zlobí i na to, že zvoní pouze telefony novinářů - kraj nebo nemocnice se jim prý zatím neozvaly.

Teprve 17 let po pádu komunismu se ministerstvo vnitra zbavuje bývalých důstojníků StB. Lidové noviny píší, že ministerstvo v listopadu propustilo osm svých pracovníků, kteří dříve působili v komunistické Státní bezpečnosti.

Byli zaměstnáni v archivu, který spravuje právě svazky někdejší tajné policie. Ve strukturách ministerstva vnitra včetně policejních složek prý pracuje 800 příslušníků StB. Vnitro by měli postupně opouštět v souvislosti s novým služebním zákonem, který začne platit od ledna příštího roku.

O starostu Letkova u Plzně se opět zajímá policie. Podle deníku Právo policisté už podruhé prověřují, jestli se Václav Řehoř nedopustil podvodu. Řehoř si údajně jako statutární zástupce firmy Liberecký Energomont s.r.o. půjčil od svého známého 12 milionů korun na koupi společnosti Energomontáže Liberec, a.s., která byla v konkurzu. Peníze věřiteli nezaplatil a pohledávku převedl na nastrčeného člověka.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce změnit systém, jakým se tvoří ceny elektřiny. V Hospodářských novinách tvrdí, že ten současný přispívá ke strmému růstu cen proudu v posledních letech. Podle Římanových plánů by se měla už na rok 2008 prodávat veškerá produkce ČEZ přes některou komoditní burzu. Energetická společnost se ale brání - podle ní na výši cen nemá vliv. Cena elektřiny se tvoří na trhu, nabídkou a poptávkou.

Mladá fronta Dnes se zaměřila na zdražování vody v příštím roce. Roční účet se v rodinách na této položce zvedne až o 300 korun. Podle průzkumu deníku ale ne ve všech městech stejně. Klidní zatím mohou být Praze, Brně nebo například Jihlavě. Deník spočítal, že oproti roku 1989 už voda stojí šedesátinásobně víc. Lidé proto začali šetřit, a i to zpětně zvedá cenu vody - vodárny musí rozložit své investiční náklady do menšího množství vody.

Pražský deník informuje o hrozbě zániku unikátního dolu Chudina z 19. století v Praze na Černém Mostě, kde se kdysi těžil písek. Archeologové se o něm dozvěděli před několika dny a jásali nad jeho dobrým stavem. Radost jim ale nevydržela. Nad dolem se připravuje výstavba rodinných domů a stavební firma chce jeskyni zasypat směsí cementu a popílku. Důl tvoří sto metrů chodeb, které vedou do dva až šest metrů vysokých síní.

Protože zůstal dlouhá léta nepřístupný, jsou v něm zachovány například záseky na dřevěné louče, kterými si lidé v podzemí svítili. Podle geologů je takový objev důvodem pro změnu stavebního plánu. Podle nich by třeba v Anglii hned nález prohlásili za památku. U nás podle Báňsko-historické a speleologické společnosti převažuje tendence stará důlní díla likvidovat.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme