Vnitro spustilo web o migraci. Chceme lidi uklidnit, ne šířit paniku, říká Chovanec

Kolik je k dnešnímu dni v Česku uprchlíků, kolik je pro ně volných míst, ale také třeba vysvětlení pojmů, které se teď v souvislosti s migrací často používají. To všechno ode dneška ukazuje speciální web, který spustilo ministerstvo vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet (ilustrační foto)

Internet (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Návštěvník webu o migraci si může vybrat z řady odkazů. Když klikne na název Statistiky, dozví se, že v neděli zajistila policie 73 běženců a že ve všech uprchlických zařízeních je k dnešnímu dni ještě 264 volných míst. V kolonce Cizinecká policie jsou mimo jiné zprávy z aktuálních zásahů.

Otevřením webu o migraci chce ministerstvo vnitra především uklidnit veřejnost. Podle ministra Milana Chovance (ČSSD) budou na webu informace zveřejňovány hned, jak to bude možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo vnitra spustilo speciální web o migraci. Co na něm nabízí, zjišťovala redaktorka Věra Masopustová

„Budeme tam dávat informace de facto online. Případně budeme někdy dementovat zprávy, které budou na sítích masivně probíhat, abychom lidem řekli, jaký je skutečný stav. Nechceme šířit paniku, ale naopak chceme lidi uklidnit,“ uvedl ministr.

Web o migraci sice není interaktivní, neodpovídá na dotazy lidí online, ale na nejčastější otázky na něm zájemce odpovědi najde.

„Jsou to dotazy typu: co je nelegální migrace; co se stane, když policie zachytí cizince, který nemá doklady nebo má falešné doklady nebo nemá povolení k pobytu, tedy pobývá na našem území nelegálně; jaký je další postup se zadrženými migranty, kteří žádost o azyl nepodají, a řada dalších dotazů, na které jsou na webu odpovědi,“ popisuje mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

Nový web už si prohlédl i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Jeho zřízení vítá. Každá informace, která pomůže vyvracet mýty o uprchlicích a pomůže veřejnosti se v této problematice lépe vyznat, je podle něj vítaná. I když mu prý na webu chybí data ze zahraničí.

„Určitě by tam třeba mohly být informace o tom, kolik které země přijímají uprchlíků, kolik přijímají migrantů, jak se k nim chovají. Jestli je třeba zavírají do detencí jako Česká republika, nebo jestli je nechávají na svobodě a spíše jim pomáhají,“ naznačuje.

Web o migraci, který je na stránkách ministerstva vnitra, je zatím v pilotním provozu a je možné, že se do budoucna nabídka informací ještě rozšíří.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme