Vnitro zrychlilo čerpání peněz z fondů EU

Ministerstvo vnitra dnes oznámilo, jak se dařilo českým žadatelům čerpat ze strukturálních fondů Evropské unie. Ministr Martin Pecina na tiskové konferenci uvedl, že ministerstvo v posledním půlroce zahájilo čerpání peněz vyčleněných pro resort ze strukturálních fondů Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina | Foto: Tomáš Adamec

Díky tomu pominula hrozba, že by propadly nevyužité peníze, které byly vyčleněny pro použití v letech 2007 a 2008. V době, kdy byl v čele úřadu ministr Ivan Langer, bylo vyčerpáno přes 200 milionů korun, na počátku února to bylo už 5,8 miliardy, uvedl Pecina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Martin Pecina mluvil ve Světě o třetí čerpání peněz ze strukturálních fondů

Alokace bude naplněna

"Celková alokace, kterou potřebujeme čerpat, bude zcela jistě naplněna," uvedl pak Pecina ve Světě o třetí Radia Česko. "Podotýkám, že ještě dnes patří ministerstvo vnitra z pohledu čerpání k těm horším. Ale ten největší problém, že by ,mohlo dojít k propadnutí peněz z roku 2007 pro ok 2010 je zažehnán."

Ředitel odboru strukturálních fondů ministerstva vnitra Jan Havránek uvedl, že hlavními problémy špatného čerpání peněz z evropských fondů bylo nevhodné nastavení projektů, nízká kvalita některých žádostí. "Byly podivným způsobem nastaveny výzvy,řekl pro Rádio Česks Pecina. "V tomto okamžiku je přihlášených projektů v hodnotě 12 miliard korun a to nám stačí pro čerpání alokace."

"Máme ještě velké projekty, které přihlášeny nejsou a nebojím se, že by se čerpání nějakým způsobem zadrhlo, minimálně do doby, po kterou mohu za své ministerstvo ručit," řekl Pecina.

Čerpat rychleji

Michal Frankl, kterého zaměstnává premiér jako šéfa sekce pro odborné činnosti, řekl, že vláda chce, aby se prostředky ze strukturálních fondů je potřeba čerpat co nejrychleji, ne až v horizontu roku 2013. Tvrdí, že teď je krize a peníze jsou potřeba teď.

"Komunikujeme s ústředními orgány státní správy, snažíme se vypisovat projekty tak, aby měly smysl. Je to o tom, aby se ministři a jejich úředníci spolu bavili a měli chuť peníze čerpat," řekl Pecina na otázku, co jeho resort dělá pro zrychlení čerpání.

Milan Kopp, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme