Vnučka Ferdinanda Peroutky zažalovala stát kvůli výrokům Zemana

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího dědečka. Terezie Kaslová proto požaduje veřejnou omluvu. Nelíbí se jí, že prezident nepřímo označil Peroutku za člověka fascinovaného nacismem. Nesouhlasí ani s tím, že Zeman přisoudil jejímu dědečkovi autorství článku s názvem Hitler je gentleman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale novinář takový text nenapsal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta u hrobu Ferdinanda Peroutky | Foto: Filip Jandourek

Hrad také začal zveřejňovat na svém webu některé Peroutkovy články, které jsou podle prezidentské kanceláře kontroverzní. Kaslová je teď v zahraničí a texty ještě nečetla. Kroku Hradu ale nerozumí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala žalobu na stát. Mluvila o tom na Radiožurnálu, stejně jako Marek Antoš z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK

„Nevím, jakou to má souvislost. Jsou to oficiální stránky Hradu a prezidenta republiky. Moc nechápu, proč zrovna na těchto stránkách se zveřejňují články Peroutky a podává se k tomu laický výklad. Pokud se nemýlím, nejde o názory a výklady fundovaných historiků. Je to trochu jako chování malých dětí. Místo aby přiznal chybu, odvádí pozornost někam jinam,“ uvedla.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky',“ řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zeman tak ale zatím neučinil, i když po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman slíbil, že se omluví, pokud se dotyčný článek nenajde, zatím se tak ale nestalo.

„Žalobu podává můj právník dnes. Pokud by se pan prezident ještě v dohledné době omluvil, dokud se žaloba nebude projednávat, tak samozřejmě žalobu stáhnu. Nemám žádný důvod ani není mým hobby se soudit s kýmkoliv. A podotýkám, žaluji o omluvu, nežádám žádné peníze,“ dodala Kaslová.

"Bylo to na konferenci, která se konala v prostorách Pražského hradu. Miloš Zeman tam vystupoval v roli prezidenta jako hostitel. Vazba na český stát byla jednoznačná. Bude záležet na posouzení soudu, zda šlo nebo nešlo o exces, zda výrok souvisel s výkonem úřadu prezidenta. Nezdá se mi, že by bylo nemožné tvrdit, že tomu tak je. To znamená, že žaloba na stát může mít úspěch,“ uvádí Marek Antoš z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme