Vnuk Alfonse Muchy chce zpět Slovanskou epopej, hrozí Praze žalobou

Vnuk malíře Alfonse Muchy chce po Praze vrátit Slovanskou epopej. V polovině února John Mucha poslal Praze v této souvislosti takzvanou předžalobní výzvu. Podle serveru Aktuálně.cz argumentuje tím, že Praha stále nesplnila podmínku daru a nepostavila pro epopej vlastní galerii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do expozice Alfons Mucha: Slovanská epopej ve Veletržním paláci

Pohled do expozice Alfons Mucha: Slovanská epopej ve Veletržním paláci | Foto: Tomáš Souček

Vnukovi Alfonse Muchy vadí i to, že dílo má příští rok vycestovat na turné po Asii. Podle něj hrozí, že se při cestě může epopej poškodit. „Můj dědeček ji vytvořil, aby ji daroval Praze a národu, ne aby někde cestovala,“ řekl John Mucha Aktuálně.cz.

Malíř obrazy věnoval Praze v roce 1913. „Chce předběžné opatření, aby epopej nemohla jet do Japonska a do Číny. My si ale myslíme, že to nemůže udělat," reagoval pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

Muchův dopis už zkoumají magistrátní právníci, kteří podle Wolfa diskutují s Muchovými advokáty. Argumenty malířova vnuka ale zpochybňuje.

„Tvrdí, že Praha nemá na epopej nárok, protože nesplnila podmínky odkazu. Což my rozporujeme, protože nikde v tom odkazu není, že to musí být nově postavená budova,“ uvedl Wolf. Považuje za logické i to, že má epopej vycestovat, protože v zahraničí bude podle něj dobře propagovat Českou republiku a Prahu.

Slovanská epopej, která je nyní vystavena ve Veletržním paláci, má za necelý rok vyjet do několika asijských zemí. Do Česka se vrátí zřejmě nejdříve v roce 2019, ale jinam než do výstavních prostor Národní galerie.

Slovanská epopej Alfonse Muchy byla poprvé představena u příležitosti oslav deseti let samostatnosti Československa v roce 1928 ve Velké dvoraně tehdy právě dobudovaného Veletržního paláce. V letech 1963 až 2011 byly obrazy vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. Poté se celý cyklus přesunul zpět do Prahy, do správy Galerie hlavního města Prahy, která ale pro obrazy neměla adekvátní místo.

Vedení Prahy hledá místo, kde plátna následně uložit. Na žádost Moravského Krumlova hlavní město zároveň jedná o možnosti návratu epopeje na Moravu.

Stěhování děl do Prahy v roce 2011 vyvolalo vlnu nevole. Proti se postavil Moravský Krumlov, kde bylo Muchovo dílo vystaveno desítky let, vedení Jihomoravského kraje, tisíce lidí i John Mucha.

Malířův vnuk tvrdí, že epopej by se mohla vrátit do Moravského Krumlova, který se postupně opravuje. „Když to vyhraju, dáme to do Krumlova a uděláme z něj muchovské centrum. Ta sbírka je hrozně velká, není to jen těch dvacet pláten. Nedaleko je Vídeň, Bratislava, nemusí být vše v Praze,“ dodal John Mucha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme