Do Ústí poprvé přijel vnuk majitele továrny na mýdlo s jelenem. Přivezl obraz i telegram od Masaryka

Vnuk posledního majitele továrny na mýdlo s jelenem v sobotu daroval ústeckému muzeu několik rodinných památek. Britský občan Peter Schicht předal řediteli muzea Václavu Houfkovi obraz významného českého malíře Jaroslava Šetelíka a osobní telegram československého velvyslance v Londýně a později ministra zahraničí československé exilové vlády Jana Masaryka Georgu Schichtovi.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Schicht (vlevo) předává obraz malíře Josef Šetelíka. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK-

Rodina Schichtů byla významnou průmyslnickou rodinou, která do Ústí nad Labem přišla v 80. letech 19. století. Ve čtvrti Střekov založila továrnu na jedlé tuky, oleje a drogistické zboží. Ta se později stala největší takovou továrnou na evropském kontinentě, na konci 20. let 20. století firma zaměstnávala jen v Ústí 4000 lidí.

Slavnou historii továrny a značek, jako je mýdlo s jelenem, Elida, Ceres a další, připomíná nyní výstava Schichtova epopej v muzeu. „S rodinou Schichtů jsme v kontaktu, digitalizovali jsme část archivu Georga Schichta. Někteří z potomků rodu přijeli už loni na vernisáž,“ uvedl Houfek. Právě v Británii Schichtovi pomáhali zakládat koncern Unilever.

Telegram a obraz

Sedmdesátiletý Peter Schicht dnes navštívil Ústí poprvé v životě. Přijel společně s manželkou, dvěma dcerami a jejich partnery. „Dříve jsem se k tomu neodhodlal, ale teď jsme dostali pozvání od muzea. Je to pro mě velmi zajímavé s ohledem na historii naší rodiny,“ řekl v Ústí nad Labem Schicht.

Astronaut Feustel chce uctít památku obětí holokaustu. Na ISS s sebou vezme časopis z terezínského ghetta

Číst článek

„Se zájmem pozoruji, jaký je v Česku nyní po více než 70 letech po válce zájem o historii Němců v Čechách,“ uvedl Schicht, který prý od svého dědečka a otce o Ústí mnoho slyšel. „Jen neříkali Ústí, ale Aussig,“ poznamenal.

Kromě muzea si návštěva v doprovodu historiků prohlédne rodinnou hrobku na Střekově, dnes už zdevastované městské lázně a vily, které továrníci nechali postavit.

Darovaný obraz zachycuje pohled na továrnu na Střekově. „Je to akvarel z roku 1928, který sloužil jako jedna část studie k velkému plátnu, který Šetelík namaloval pro firmu Schicht,“ uvedl Houfek.

Telegram je podepsán Janem Masarykem, který byl důvěrným přítelem Georga Schichta, s nímž se v Británii často setkával.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme