Voda dál ustupuje, lidé pomalu zahajují úklid

Hladiny řek pomalu, ale vytrvale klesají. Přispěla k tomu především absence srážek a citelné ochlazení. Pršet má znovu zítra. Na místech, kde voda opadla, začíná úklid. Pokračuje také sčítání škod, podle předběžného odhadu by mohly vystoupat zhruba na dvě miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úklid po povodních

úklid po povodních | Zdroj: ČTK

Zvolna klesá i Labe v Ústeckém kraji. V krajském městě se ale hladina stále drží na 7 metrech a stovky lidí se proto nemohou vrátit do svých domovů. Zlepšila se dopravní situace. Tam, kde to jde, je v plném proudu úklid. Radnice postižených měst a obcí shánějí humanitární pomoc. Poptávka je hlavně po vysoušečích. Špatná zůstává situace v Hřensku. Celá obec je vylidněná a hoteliéři musí rušit objednávky zájezdů.

Ženisté z Rakovníka pomáhají při úklidu ústeckého střekovského nábřeží. Nepodílí se ale na jeho běžném čištění. Vojáci například odstraňují protipovodňové hráze. Podle náměstka ústeckého primátora Jana Kubaty se také starají o dezinfekci zaplavených míst.

"Jejich činnost bude naprosto profesionální, bude spojena s povodňovou hrází, s odčerpáváním. Nebudou tudíž chodit s lopatami a uklízet, od toho tam budou pracovníci technických služeb, městských služeb a dalších, které máme k dispozici. Budou disponovat chemickými látkami k dezinfekci, které nemůžeme dávat obyvatelům a musí s nimi dělat profesionálové. Tedy budou vykonávat zcela jasné profesionální práce, které jsou spojené i s tím, že jsou to ženisté," řekl Českému rozhlasu Kubata.

Také život v povodněmi postižené Litovli se pomalu vrací k normálu. Voda z města zmizela, nachází se už jen v okolních polích. Zatím radnice podle tajemníka Radovana Vašíčka nevyčíslila všechny škody. Pro zaplavené občany se jí zatím podařilo zajistit pětačtyřicet vysoušečů. Celkem bylo v Litovli pod vodou 115 domů.

Povodně pomíjejí také na jihu Moravy. Voda nadále hrozí jen obcím u jezer a lagun, které se vytvořily v polích. Stabilizovaná situace je i v Novosedlech na Břeclavsku, které ohrožuje rakouský potok Bockgraben. Pokud by se podařilo utěsnit hráz potoka, přestala by voda obec ohrožovat úplně.

Hygienici varují před nebezpečím plísní

Jihomoravští hygienici varují obyvatele, kterým voda zaplavila prostory pro skladování potravin, aby byli velmi opatrní. Vše, co se dostalo do styku s vodou, je podle ředitele Krajské hygienické stanice v Brně Jana Marečka nutné považovat za zdravotně závadné. Výjimku tvoří pouze hermeticky uzavřené potraviny, před konzumací se ale obal musí řádně dezinfikovat.

Obdobné varování platí například i v případě hraček, které přišly do styku se záplavovou vodou nebo je podezření, že se tak stalo. Mohly by se stát zdrojem přenosu infekce na dítě, a proto je lepší je zlikvidovat.

Lidé už po zkušenostech z předešlých záplav vědí, že hrozí problémy s plísněmi. Těm se daří v podmáčených stěnách a právě tady by mohl, kromě klasických chemikálií, většinou obsahujících dráždivý chlor, pomoci i český objev. Jde o houbu Pithium Oligandrum, která si pro své schopnosti vysloužila název "chytrá houba". Vědci se do pokusů s jejími účinky proti plísním v zatopených stavbách pustili už při minulých povodních.

Vedoucí výzkumu laboratoře biopreparátů v Úněticích Martin Suchánek vkládá do roztoku s chytrou houbou veliké naděje: "Výzkum byl zahájen panem docentem Dášou Veselým, bývalým ředitelem Výzkumného ústavu ochrany rostlin v Ruzyni. Dnes už je tomu více než třicet let. Ta houba byla předmětem zkoumání, zda je opravdu schopna ten patogenní organizmus likvidovat nejenom na povrchu stěn, ale i současně se dostat třeba i půl centimetru do zdi a zamezit recidivě výskytu plísní."

Škody po záplavách mohou dosáhnout dvou miliard

Letošní záplavy nebudou mít podle mezinárodní ratingové agentury Standard & Poors Ratings Services vážnější dopady na zdejší pojišťovací sektor. Agentura dnes předběžně odhadla, že škody vystoupí zhruba na dvě miliardy korun. Je tedy zřejmé, že současné škody budou mnohem nižší než při posledních velkých záplavách v roce 2002, i ve srovnání s rokem 1997.

Před čtyřmi lety škody činily kolem 70 miliard a v roce 1997 asi 63 miliard korun. Letošní záplavy byly proti rokům 2002 a 1997 rozsáhlejší co do rozlohy, rozvodněné řeky ale neměly tak velkou sílu a neponičily tedy tolik majetku jako před lety. Ve srovnání s rokem 2002 se také dotkly jen okrajově hlavního města Prahy, kde je hodnota pojištěného majetku nejvyšší.

Velká voda se letos tolik nedotkla i památek. Národní památkový ústav předběžně vyčíslil škody na čtyři miliony. Největší, asi dvoumilionová škoda vznikla v parku u zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam UNESCO.

Jan Kopřiva, Zuzana Kopuletá, Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme