Voda klesá a odkrývá škody
Voda klesá, avšak mnozí evakuovaní lidé se ale zatím nemají kam vrátit - některé domy v zaplavených obcích se zřítily, další mají vážně narušenou statiku.
Přibližně třicet domů je například ohroženo v jedné z nejpostiženějších obcí na Litoměřicku - v Křešicích. Nepřístupná zůstává část pražského Karlína. Až každý desátý dům je tam podle statiků nebezpečný.
Nejméně do pátku se obyvatelé pražské čtvrti Karlín nedostanou do svých domovů. Podle primátora hlavního města Igora Němce oblast v katastrofálním hygienickém stavu. Záchranářům už nestačí ani roušky, zkažené potraviny začnou vyklízet vojáci se zvláštním vybavením. Kvůli ohrožené statice domů je uzavřeno pásmo mezi stanicemi metra Invalidovna a Florenc. Odborníci nyní v Karlíně podle primátora provádějí geotechnická měření, která mají odhalit, zda podloží není v pohybu. "Mapujeme, co se vlastně pod touto lokalitou v zemi děje, jak tam vody proudí. Probíhá geotechnické měření celé oblasti. To bude probíhat týden, čili nepředpokládejme, že do pátku se dozvíme nějakou novinku, že se lidé mohou stěhovat tam či onam. V tuto chvíli tam nastupují týmy geodetického měření, statici a uklízeči s hygieniky."
Rybník Rožmberk si dává načas, voda v něm klesá pomaleji než v minulých dnech. Jihočeský hejtman Jan Zahradník proto nedoporučuje ukončit evakuaci obyvatel na řece Lužnici pod Rožmberkem. Krizový štáb se odpoledne sejde přímo u rybníka a rozhodne o dalším postupu. Záchranářům se sice podařilo dokončit zvyšování koruny hráze, ale ještě není možné prohlásit ji za bezpečnou. Rybník, který má běžně 5 a půl miliónu metrů krychlových vody, teď zadržuje asi desetinásobek.
Mikulovsko vyhrálo témeř týdenní boj s velkou vodou. Dyje nakonec ani jednu ze čtyř ohrožených obcí nezaplavila. Už včera se mohli vrátit domů lidé z částecně vyklizeného Drnholce, večer skončila evakuace také v posledním kritickém místě: v Novosedlech. V celé oblasti ale stále trvá nejvyšší stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Riziko záplav je už minimální. Povodňové jezero v polích se neustále zmenšuje. Miroslav Hanzlíček z krizového štábu pozoroval včera večer pokles jeho hladiny už o více než půl metru. "Neustále se přečerpává voda z tohoto jezera do odlehčovacího kanálu a zpět do řeky Dyje. Ochranná hráz, která tam je, není předpoklad, že by se mohla protrhnout, takže povodňový štáb evakuaci vyhlášenou v obci Novosedly odvolal." V platnosti zůstávají opatření vyplývající ze stále platného 3. stupně povodňové aktivity.
Podle nejčerstvějších zpráv rozhodl krizový štáb ve Spolaně o snížení stupně chemického nebezpečí na první stupeň. Odsávání chlóru z porušeného skladu v neratovické Spolaně skončilo ráno. Chemičce se podařilo spolu se středočeskými hasiči snížit koncentrace nebezpečné látky v poškozeném skladu. Povolení ke vstupu dostali dva hasiči a jeden odborník Spolany krátce před 11. hodinou. Na místě byla připravena vodní stěna zabraňujícíc úniku chloru do ovzduší a v záloze jsou i vojáci protichemické jednotky. Tříčlenná hlídka ve speciálních oblecích nakonec do starého skladu vstoupila a provedla zde podobný průzkum poškozeného zařízení. Potvrdil to mluvčí chemičky Jan Martínek, podle kterého další postup určí odborníci po vyhodnocení nasbíraných údajů. "Podle technického stavu těch nádob, ve kterých je uskladněn chlor, bude zvážena možnost čerpání chloru do železničnhích cisteren na vlečce Spolany, které jsou už připraveny." Podle prvních odhadů se zde uvolnily 4 nádrže dohromady s maximálně 4 tunami zbytkového chloru. Toto množství už je po mnohahodinovém odčerpávání menší.
Jen pozvolna se daří obnovovat přívod elektřiny a plynu v zaplavených obcích podél Labe. Stovky domů a bytů jsou stále bez proudu. V Ústeckém kraji je nadále zatopeno nebo vypnuto 156 trafostanic, tedy jen o deset méně než včera. Na Děčínsku zůstává odpojeno 43 trafostanic. Nejhorší situace ale panuje na Litoměřicku, kde je mimo provoz 72 rozvodných stanic. Bez plynu je v kraji 13 stovek lidí. Dodávky plynu se podařilo obnovit v části Dubí a v Děčínské ulici 28. října.
Také pitná voda zůstává problémem. Například v Lovosicích už vodaři částečně dodávku obnovili. Přesto je ještě asi polovina města odkázána na náhradní zásobování. Část obyvatel už může otočit kohoutkem a natočit si vodu, i když s menším tlakem. Ostatní zatím chodí pro vodu k cisternám. Vodaři jich ještě několik přidali, takže počet je nyní dostačující. Město stále napájí jen jeden ze dvou zdrojů. Píšťanskou úpravnu totiž postihla povodeň a je dosud mimo provoz. Navíc vodaři zjistili, že posuvy půdy v zatopené oblasti narušily na několika místech vodovodní řad z této úpravny. Do oprav se mohou pustit, až voda ustoupí natolik, že se k poškozeným místům bezpečně dostanou.
Obyvatelé ústeckého Vaňova riskují život, když se stěhují zpět bez vědomí statiků - říká mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek. Mnoho lidí už také začalo s odčerpáváním vody ze zatopených domů. Jenže pak hrozí podle Knotka zborcení stěn sklepa, případně jiných částí domu. Město zároveň upozorňuje, že Vaňovští si tímto nezodpovědným jednáním mimořádně komplikují případné jednání s pojišťovnou o finančním vypořádání škod. Připomeňme, že o kontrolu stavu zaplavených domů mohou lidé žádat na stavebních úřadech jednotlivých městských obvodů.
Banky začnou ode dneška nabízet lidem, které postihly záplavy, o několik procent levnější hotovostní úvěry až do výše několika set tisíc korun. Ty by neměly komplikovat zbytečné administrativní průtahy a měly by sloužit hlavně k opravě domů a bytů.
Historické centrum Českého Krumlova, který zažil minulý týden vodní apokalypsu podobně jako řada dalších českých měst a obcí, očekává dnes znovu turisty. Radnice totiž ruší stav ohrožení, návštěvníci tedy opět uvidí podstatnou část historického jádra a většinu památek a galerií.
Ve Sněmovní ulici v Praze bude hodinu po poledni zasedat organizační výbor Poslanecké sněmovny, na kterém bude hovořit o situaci v České republice po záplavách předseda vlády Vladimír Špidla.
Krizový štáb magistrátu hlavního města Prahy se dopoledne opět sešel ve svém sídle na Mariánském náměstí. Jeho členové by měli mimo jiné projednávat možnost návratu obyvatel do povodní postižené pražské čtvrti Karlín.
Na některých dříve zaplavených místech České republiky vznikly laguny, ze kterých voda sama neodtéká a bude se muset vyčerpat. Krizový štáb včera rozhodl, že tyto vodní plochy nechá postříkat prostředkem proti komárům.
Velká voda a likvidace jejích následků prověřuje hlavně záchranáře. Některým z nich pomáhají i zkušenosti ze záplav, které postihly Moravu před 5 lety. Jaké rozdíly ve své práci tito lidé vnímají popsal Radiožurnálu přednosta okresního úřadu v Olomouci a záchranář Roman Váňa. "Z pohledu záchranáře a já jsem byl v Praze, byl jsem i v Ústí a Litoměřicích, je zásadní rozdíl v tom, že byli provedeny rozsáhlé evakuace a tedy byli zachraňováni pouze ti, kteří se evakuovat nestihli nebo odmítli. To je rozdíl proti Olomouci, kde se evakuovali už po zaplavení všichni, a obrovskou roli hraje policie a armáda, kteří střeží ta zaplavená území."
Už sto dvacet záchranářů z osmnácti zemí pomáhá při likvidaci následků záplav v Česku. Dnes by se mělo zapojit dalších pětaosmdesát. Nejvíce jich přijelo z Německa, očekává se i konvoj dvaceti šesti terénních a nákladních vozidel se sedmi desítkami polských hasičů, kteří budou nasazeni v Litoměřicích. O víkendu do Česka proudila další pomoc ze zahraničí - mimo jiné dorazila z Itálie zásilka vodních pump a vysoušečů. Technickou, finanční i jinou pomoc při boji se záplavami už mimo jiné poskytly či nabídly Evropská unie, UNESCO, Belgie, Francie, Rusko, Spojené státy, Irsko, skandinávské země, Řecko a Slovensko.
Přehrady na vltavské kaskádě jsou bezpečné. Potvrdila to mimořádná prověrka technického stavu vodních děl v Povodí Vltavy. Podle šéfa Povodí Petra Hudlera je ale nutné připravit řadu nádrží na různé sanační zásahy a nápravná opatření. Opravy budou stát zřejmě stovky miliónů korun. Odborníci také varují, že velká voda a její rychlý pokles může zvýšit riziko sesuvu půdy do nádrží. Vltavská kaskáda byla postavena především pro energetické účely a nedokáže zastavit stoletou vodu. Povodeň takového rozsahu může jen zpomalit a o několik hodin oddálit.
České republice začíná docházet chloramin. Zhruba do týdne bude vyčerpaná zásoba 40 tun tohoto dezinfekčního prostředku z rezerv veterinární správy. Ministerstvo vnitra proto osloví soukromé dodavatele a bude hledat pomoc i v zahraničí.