Vzácná a nenahraditelná surovina. Na ochranu vody by měl podle Tomana vzniknout ústavní zákon

Pro větší ochranu vody by se mohl připravit samostatný ústavní zákon. Shodli se na tom ve čtvrtek po jednání pracovní skupiny ministři zemědělství a životního prostředí Miroslav Toman (ČSSD) a Richard Brabec (ANO). Do Ústavy ČR pravděpodobně nebudou zasahovat. Vytvoření samostatného ústavního zákona po vzoru ústavního zákona o bezpečnosti státu jim doporučili experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy jako jednu z variant.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jakýkoliv zásah do Ústavy je podle ministrů vážný krok, který se musí dělat promyšleně. Proto si ministerstvo nechalo od Univerzity Karlovy vypracovat analýzu. Finální text bude hotov nejpozději 15. října, do začátku listopadu navrhnou ministerstva další postup. V listopadu by se k jednotlivým opatřením pak měl pořádat další expertní kulatý stůl.

Sucho ohrožuje českou krajinu i HDP. Ale klimatická změna je i příležitost, zdůrazňuje klimatolog Zahradníček

Číst článek

„Ústava ČR je poměrně stručný dokument a posílená ochrana přírodních zdrojů by do systematiky ústavy a její podoby nezapadala. Podobně je tomu v případě zásahu do Listiny základních práv a svobod, protože část nové úpravy bude mít charakter úkolů pro stát na území samosprávy,“ uvedl Toman. To podle něj do listiny nepatří.

Samostatný ústavní zákon může podle něj obsahovat jak práva jednotlivce, tak povinnosti a úkoly pro stát a územní samosprávy. Toman nicméně dodal, že už v březnu se experti shodli, že je potřeba právní ochranu vody zvýšit. Klimatická změna podle něj ukazuje, že vodní zdroje je třeba chránit mnohem více než v minulosti.

„Je nezbytné, aby stát vodu nejen chránil, ale zachovával a udržoval svoje zdroje vody a vnímal ji jako vzácnou a nenahraditelnou surovinu, protože jde o strategický zdroj,“ řekl Toman.

Brabec připomněl, že před prázdninami vláda schválila velkou novelu vodního zákona, na podzim o ní bude jednat sněmovna. Nevyloučil také, že by se právní doporučení mohla právě do vodního zákona zapracovat.

Majitelem vody bude stát?

Jde například o provozování vodovodních sítí nebo cenově dostupné právo na vodu. Kvůli ústavní ochraně vody vznikly i poslanecké návrhy, mimo jiné od STAN a KDU-ČSL. Vláda je ale odmítla, stejně jako dříve návrh KSČM. Podle Brabce byly některé návrhy příliš deklaratorní. Lidovci za ústavní ochranu vody spustili v létě petici.

Nedostatek pitné vody? V mnoha obcích už nastal, i když o tom lidé nemusí vědět, říká hydrolog Rieder

Číst článek

Komunisté chtěli, aby v Ústavě bylo, že voda, stejně jako ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství, je ve vlastnictví státu. Podle vládních legislativců ale voda teď majitele nemá, ve vlastnictví je až po odběru.

Kdyby se majitelem vody stal stát, nesl by odpovědnost třeba za povodně nebo za vodní erozi. „Stav, který je v současné chvíli nastaven v rámci vodního zákona, to znamená, že voda jako taková není ničí, ale pouze se potom řeší její nakládání přes rozhodnutí o nakládání s vodami, tak ten systém, jak je nastaven, je fungující a myslím si, že je správný,“ popsal Radiožurnálu náměstek pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík.

Pro komunisty je ústavní ochrana vody jednou z podmínek tolerance současné vlády. „Myslím si, že bude důležité, aby k tomu byl na té platformě Stálé komise pro ústavu seminář, který by ujasnil, jakou cestou se Poslanecká sněmovna vydá,“ řekl před časem České televizi předseda strany Vojtěch Filip. Kabinet už dříve návrh KSČM nepodpořil.

Vymezení kraje i hranic

Využívání dešťovky z panelových domů i nové parky. Hradec Králové se snaží zadržet vodu ve městě

Číst článek

Ústavní zákony jsou předpisy nejvyšší právní síly, které mění či doplňují ústavu. K jejich přijetí je nutný souhlas tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů. Společně s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod tvoří tzv. ústavní pořádek.

Ústavním zákonem jsou například vymezeny kraje, další se týkají bezpečnosti České republiky, referenda o přistoupení ČR k Evropské unii či vymezují státní hranice. Podle Ústavního soudu do ústavního pořádku spadají i mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách.

Pracovní skupina jednající o ochraně vody se sešla podruhé. Usedli v ní zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, vodohospodářů, zemědělců, politických stran napříč spektrem a zástupci Legislativní rady vlády, Právnické fakulty UK i ústavní právníci. Podle Brabce se shodli, že další debata o ochraně vody nebude politická. „Shodli jsme se, že nechceme dát deklaraci, abychom vyhověli společenské poptávce a změnili ústavu, chceme vodu reálně více chránit,“ řekl Brabec.

Zuzana Šťastná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme