Bojí se, že jim otráví vodu. Lidé protestovali proti úložišti radioaktivního odpadu

Díra o velikosti Cheopsovy pyramidy. Tu je podle odpůrců hlubinného úložiště třeba vykopat, než vůbec začne budování. Lidé v Česku protestovali hned na osmi z devíti lokalit, se kterými stát počítá pro případné vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úložiště radioaktivního odpadu v Jáchymově

Úložiště radioaktivního odpadu v Jáchymově | Zdroj: Správa úložišť radioaktivního odpadu

V Deštné na Jindřichohradecku po několika projevech šli na procházku do jedné z vytipovaných lokalit zvané Čihadlo. „To víte, voda by byla fuč a tak dále. Vyhlídky pro další generace také nic moc,“ řekl Vlastimil Roubík z Kostelní Radouně pro Český rozhlas.

„Samozřejmě že to nechceme. Nikdo neví, co to udělá v zemi. Jsou názory, že v žulovém podloží, které má praskliny, to prostě nejde, že tam proudí voda, kterou to otráví,“ dodala další z účastnic.

Někdejší vzorová obec socialismu. Fotoreportáž z místa, kam míří jedovatý odpad z Ostravska

Číst článek

Rakouská podpora

Asi padesátku místních přišli podpořit jejich přátelé z Dolního Rakouska. „Já jsem tady spolu s ostatními šesti Rakušany. Přijeli jsme, protože se přátelíme s lidmi z této oblasti, sdílíme stejný zájem o obnovitelné zdroje energie,“ vysvětlila Rakušanka.

Hned několik obcí má v blízkosti lokality Čihadlo zdroje pitné vody. Jejich ztráty se obává například starosta Okrouhlé Radouně Zdeněk Leitner. „Pokud si stoupneme nad to pomyslné úložiště, tak vidíme v okolí zdroje vody Lodhéřova, Okrouhlé Radouně, Kostelní Radouně, Pluhova Žďáru i Deštné,“ vyjmenoval.

Není voda - není kam plout. Blízký východ po válce bojuje se suchem

Číst článek

Jak řekl mluvčí Platformy proti úložišti Petr Nohava, největší obavy mají obyvatelé ze ztráty nebo kontaminace zdrojů pitné vody. „Všichni vidí a už i na vlastní kůži vnímají ten možný problém nedostatku pitné vody,“ připomněl.

Ředitel Správy úložišť radioaktivního odpadu Jiří Slovák na tyto protesty reaguje slovy, že s těmito obcemi jedná otevřeně. Není to podle něj reprezentativní názor, ale bere jej jako jeden ze vstupních parametrů, podle kterých se bude na konci tohoto roku rozhodovat o zúžení počtu lokalit vytipovaných pro stavbu budoucího hlubinného úložiště.

Dnes je lokalit devět, na konci roku by měly zůstat v užším výběru už jen čtyři.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme