Ministerstvo zemědělství připraví ústavní zákon o ochraně vody. Odvolává se na doporučení právníků

Experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) ve svém finálním stanovisku doporučili, aby se pro zvýšenou ochranu vody a vodních zdrojů přijal samostatný ústavní zákon. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) se podle něj chystá svolat kulatý stůl, na kterém odborníky seznámí s výsledkem studie a navrhne, jak by ústavní zákon o zvýšené ochraně vodních zdrojů mohl vypadat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní ochrana vody existuje v řadě zemí nejenom ve světě, ale i Evropě (ilustrační foto) | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Analýzu expertů má ministerstvo zemědělství k dispozici, řekl jeho mluvčí Vojtěch Bílý. Ministerstvo má v plánu po debatě u kulatého stolu ústavní zákon samo připravit.

Termín setkání na ministerstvu se podle Bílého plánuje na začátek listopadu. Vznik samostatného ústavního zákona - po vzoru toho o bezpečnosti státu - doporučovali právníci z UK již v létě (psali jsme zde).

Vzácná a nenahraditelná surovina. Na ochranu vody by měl podle Tomana vzniknout ústavní zákon

Číst článek

Ústavní ochrana vody podle Bílého existuje v řadě zemí nejenom ve světě, ale i Evropě. Její rozsah se liší podle podmínek vodních zdrojů a klimatu. Proto je namístě, aby Česko začalo vodu chránit, uvedl.

„Doporučenou formou je přijetí ústavního zákona, ve kterém bude možné rozepsat podmínky podrobněji, než by to bylo možné ve stručné úpravě Ústavy,“ dodal mluvčí. Podle něj je analýza pracovním textem, který bude sloužit jako východisko pro další postup.

Ústavní zákony jsou předpisy nejvyšší právní síly, které mění či doplňují ústavu. K jejich přijetí je nutný souhlas tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů. Společně s Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod tvoří tzv. ústavní pořádek.

Ústavním zákonem jsou například vymezeny kraje, další se týkají bezpečnosti Česka, referenda o přistoupení k Evropské unii či vymezují státní hranice. Podle Ústavního soudu do ústavního pořádku spadají i mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách.

Kvůli ústavní ochraně vody vznikly i poslanecké návrhy, mimo jiné od STAN a KDU-ČSL. Vláda je ale odmítla, stejně jako dříve návrh KSČM. Lidovci za ústavní ochranu vody spustili v létě petici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme