Voda v řekách klesá, stoupá ještě Morava v Olomouci

Hladiny rozbouřených řek pozvolna klesají, toky se vrací do svých koryt. Podle vodohospodářů pomohla zejména studená noc, která zpomalila tání sněhu. Na Vysočině, kde se zdála situace v sobotu nejkritičtější, platil ráno třetí povodňový stupeň na třech řekách. Situace by se mohla ještě zkomplikovat v Olomouci, kde Morava, která v noci zaplavila část Litovle, stále stoupá. V současnosti kulminuje hladina v Olomouckém kraji, třetí stupeň platí v Ústí nad Labem. Zaplavena je silnice u Benešova mostu, která je součástí hlavního tahu Praha-Ústí-Děčín. Policisté odklánějí nákladní dopravu již v Lovosicích a osobní dopravu přes centrum města. Stav ohrožení odvolali vodohospodáři na řece Opavě v Opavě-Polní. Třetí, nejvyšší povodňový stupeň tam kvůli zvedající se hladině platil od včerejšího odpoledne. Na Vysočině platí nejvyšší stupeň povodňové pohotovosti už jen na třech místech na řece Jihlavě v Brancouzích a Ptáčově na Třebíčsku, na Sázavě v Pohledských Dvořácích a Ledči nad Sázavou a Želivce v Poříčí na Pelhřimovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Jihlava | Foto: Luboš Pavlíček

Stav vody v Olomouckém kraji v současnosti kulminuje. Nikde ale nehrozí akutní nebezpečí. Podrobnosti o situaci na toku řeky Moravy Českému rozhlasu řekl dispečer stálé povodňové služby v Olomouci. "Na vrchu to všechno klesá, Olomouc ještě roste, ale už by to mělo začít také klesat. Teď je v Olomouci 424 centimetrů, třetí stupeň je 439, takže ještě dosažen nebyl, ale předpokládá se, že bude během pár hodin. Roste to asi 2 centimetry za hodinu."

Toky našich řek ale většinou klesají. Podle vodohospodářů je 14 míst s nejvyšším stupněm povodňové pohotovosti. Stav ohrožení stále platí například na Nežárce v Lásenici, na Jihlavě v Ptáčově na Třebíčsku anebo také na Svratce v Židlochovivích. Ve Středočeském kraji platí stále stupeň ohrožení na Sázavě v Nespekách a ve Zruči nad Sázavou. V jižních Čechách je třetí povodňový stupeň stále na Nežárce v Lásenici. V Královéhradeckém kraji platí stav ohrožení už jen na Orlici u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku.

Stav ohrožení odvolali vodohospodáři na řece Opavě v Opavě-Polní. Třetí, nejvyšší povodňový stupeň tam kvůli zvedající se hladině platil od včerejšího odpoledne. Podle Povodí Odry tam platí druhý stupeň. Stav pohotovosti je také na Odře v Ostravě-Svinově a na Opavě v Děhylově.

Hladiny většiny ostatních řek pomalu klesají. Na tocích Libereckého kraje už vodohospodáři odvolali všechny nejvyšší povodňové stupně a očekávají další pokles průtoků. Druhý stupeň povodňové aktivity platí ještě na Ploučnici v České Lípě, kde voda začala klesat až těsně před půlnocí. Na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou platí první stupeň a voda klesá. Prudký pokes hladiny zanamenali na Snědé v obci Višňová, kde už jsou mimo stupně povodňové aktiivty Podle hasičů jsou škody minimální a omezily se většinou na zatopené sklepy. Voda se rozlila hlavně do polí a luk a lidi neohrozila.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Milan Brunclík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme