Voda z protržené hráze v Ústí nad Labem zalila nábřeží

Velká voda komplikuje stále více život lidem v Ústeckém kraji. V Ústí nad Labem už přesáhla hladina Labe osm metrů. Na Střekovském nábřeží se krátce před devátou hodinou protrhla provizorní hráz z pytlů s pískem a voda z Labe tak zaplavila spodní části obytných domů. Na pomoc dorazili vojáci. Řeka by měla kulminovat v neděli na devíti metrech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navyšování bariéry v Ústí n. Labem | Zdroj: ČTK

Hráz na Střekovském nábřeží, která celou noc odolávala přívalům vody v Labi, se protrhla při manipulaci s čerpadly. Voda okamžitě zaplavila chráněný prostor.

"Nedošlo ke zranění ani k jinému problému. Domy jsou v současné době zaplaveny do výše sklepů. Podařilo se nám včera odstěhovat všechny občany. Ty, kteří odmítli, odtamtud rychle dostáváme," řekl Radiožurnálu ústecký primátor Petr Gandalovič.

Magistrát nařídil už ve čtvrtek odpoledne evakuaci 250 lidí z této ohrožené lokality. Čerpadla celou noc odčerpávala vodu, aby její tlak na protipovodňovou stěnu nebyl tak silný. Nyní se již hasiči, strážníci i vojáci, kteří přijeli na pomoc, mohou jen bezmocně dívat na stoupající vodu. Opuštěné domy hlídají strážníci.

Podle Gandaloviče Ústní nad Labem usilovalo o získání kovových protipovodňových bariér, přednost ale dostala Praha. "Ten náklad 140 milionů nemůže nést jenom naše město. Stát je povinen ochránit města a obce proti následkům povodní a bohužel Ústí se dostalo do plánu až po roce 2007," podotkl primátor.

Hladina Labe dosáhla v 09:00 v Ústí 804 centimetrů. Uzavřen je nyní podjezd pod železniční tratí z Přístavní do Drážďanské ulice. Během odpoledne zřejmě také dojde k uzavření mostu Edvarda Beneše. Jediným spojením mezi oběma části města tak bude železnice. České dráhy jsou připraveny posílit spojení se střekovskou stranou v Ústí nad Labem.

Podle severočeské policejní mluvčí Jarmily Hrubešové policie v Ústeckém kraji zatím eviduje dvě úmrtí v souvislosti s povodněmi. Ve středu večer utonuli dva muži poté, co při havárii jejich vůz spadl do vody v Terezíně na Litoměřicku.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme