Voda z protržené hráze zaplavila části Olomouce

Povodeň nepřestává ohrožovat lidi na mnoha místech republiky. Valící se voda působí největší problémy na Moravě kolem Olomouce a Litovle. V Horce nad Moravou se v noci protrhla nově vybudovaná hráz, voda se přiřítila na stotisícovou Olomouc a zaplavila části Chomoutov a Černovír. Město vyzvalo k evakuaci tisíce obyvatel. Kritická situace trvá i na dolním toku Labe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Olomouci-Černovíře

záplavy v Olomouci-Černovíře | Zdroj: ČTK

Podle informací vodohospodářů Morava v Olomouci již kulminovala a od 07:00 pomalu klesá. Podařilo se již také opravit poškozenou hráz u Horky nad Moravou.

Hráz se protrhla dnes po půlnoci a voda poté zatopila obec Horka a olomouckou městskou část Chomoutov. Druhou nejhůře postiženou čtvrtí je Černovír, kde Morava zaplavila ulice kvůli poškozenému ochrannému valu u místního mostu.

Radnice vyzvala dvě hodiny po půlnoci obyvatele Chomoutova a Černovíra k rychlé evakuaci. Před polednem začalo vedení města kvůli stoupající vodě přistavovat evakuační autobusy také na sídliště Lazce, Černá cesta a Na Letné, které obývá několik tisíc lidí.

Lazce a Letná již nejsou podle vodohospodářů ohroženy. Povodňová komise přesto ponechala výzvu k evakuaci v platnosti z preventivních důvodů. Evakuační autobusy však zejí prázdnotou. V Černovíře začnou hasiči v nejbližší době odčerpávat vodu výkonným čerpadlem.

S opravou hráze u Horky nad Moravou pomáhali hasiči a armáda. Podle původních odhadů vodohospodářů měly práce skončit dopoledne, objevily se ale komplikace. "Po hrázi mohly projíždět pouze dvě nákladní auta. Hráz byla nasáklá vodou, obávali jsme se toho, aby ji auta nepoškodila," řekl ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Mojmír Pehal.

V samotné Horce nad Moravou voda postihla zhruba 200 domů. Hráz, která byla zkolaudována loni v březnu, podle ředitele neudržela tlak vody. "Došlo k tomu zřejmě u napojení mezi starou a novou hrází. Je to problém, když je hráz zatížena velmi dlouho tlakem vody," vysvětlil Pehal.

Zhruba 100 lidí musí do dnešního poledne opustit své domovy v Jevišovce na Znojemsku. Obyvatele již od čtvrtka ohrožuje obří jezero o rozloze 500 hektarů, které se vytvořilo spojením proudů rozvodněné Dyje a řeky Jevišovky. Hladina v něm stále stoupá. Lagunu totiž doplňuje voda z jiného jezera u nedalekých Hrušovan nad Jevišovkou.

Kolem Labe opustí domovy další stovky lidí

Ve středních Čechách stále trvá stav nebezpečí. Labe by v Mělníku dnes vystoupilo na 730 centimetrů, kulminovat by mělo během pondělí. Úřady podle středočeského hejtmana Petra Bendla počítají s evakuací přibližně dvou tisíc lidí. V areálu Spolany Neratovice podle Bendla zbývá přibližně 20 centimetrů do přelivu hladiny Labe do prostor chemičky.

Mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví poškodila povodeň na Labi jeden z pilířů mostu. Na základě posudku statiků byl dnes most pro veškerou dopravu uzavřen. Objížďka vede přes dálniční most na rychlostní komunikaci R10. Podle Povodí Labe je řeka v Brandýse zhruba na úrovni dvacetileté vody; její hladina je vyšší než při povodni v roce 2002.

Lidé odcházejí ze svých obydlí také na Ústecku. Mimo domov už je zhruba 1000 obyvatel Ústeckého kraje. Na soutoku Labe a Ohře na Litoměřicku hrozí, že se vytvoří obrovské jezero jako při povodních v roce 2002. Povodňová komise v Litoměřicích v těchto hodinách rozhoduje o další evakuaci.

Stěhovat se zřejmě budou i další lidé v obcích na Děčínsku. Zatopené Hřensko už musí opustit i tamní krizový štáb. Dosud se scházel v budově obecního úřadu. "Voda nás už vyhání, stěhujeme se do penzionu na Janově," uvedl starosta Josef Černý. Podle člena krizového štábu Stanislava Křížka ale přesun bude složitější. "Stěhujeme se Tatrou 813 a loděma," řekl.

Labe v Ústí nad Labem dosáhlo v 10:00 výšky 844 centimetrů, což je více než čtyřikrát nad obvyklý průměr. Městu se zatím daří udržet v provozu oba ústecké mosty. Přesto se stále více komplikuje dopravní situace kvůli zaplaveným silnicím v okolí. Energetici odpojili stovky domácností, pod vodou jsou některé čistírny odpadních vod. Výrobu proto zastavily Setuza či Lovochemie.

Naopak hladina Lužnice, která na jihu Čech zaplavila stovky domů, stagnuje a místy začala mírně klesat. Potrvá však více než týden, než voda ze zatopených objektů zcela ustoupí. Ve Veselí nad Lužnicí trvá třetí stupeň povodňové aktivity a stále je neprůjezdná mezinárodní silnice E55.

Kvůli povodním se znovu sejde vláda

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil dnes v 08:00 na 58 místech České republiky. Největší počet míst, kde hladina rozvodněné řeky dosáhla či přesahuje limit pro stav ohrožení, je v povodí Moravy, a to 27. V šesti ze 14 krajů České republiky je vyhlášen stav nebezpečí - platí pro kraje Jihomoravský, Jihočeský, Olomoucký, Ústecký, Zlínský a pro 16 obcí s rozšířenou působností v kraji Středočeském.

Kvůli vzedmutým hladinám řek se dnes večer znovu mimořádně sejde vláda. Posoudí, zda bude nutné v ohrožených oblastech vyhlásit stav nouze, který umožňuje rychleji řešit vzniklé situace. Hejtmani již v sedmi krajích vyhlásili stav nebezpečí. Ministři už mimořádně zasedali ve čtvrtek, kdy uvolnili na pomoc zasaženým obcím 380 milionů korun.

Josef Suk, Blanka Mazalová, Renáta Prátová, Martin Hromádka, Marie Hovadíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme