Voda zabíjela na Blanensku

Bouřky a hustý déšť v úterý večer opět trápily Blanensko! Naštěstí před 22. hodinou ustaly. V pondělí si tam přitom povodně vyžádaly smrt dvou starších žen. Čtyřiašedesátiletou ženu z obce Crhov na Blanensku našli policisté v úterý ráno asi kilometr za obcí. O dva roky starší chatařku z Hodonína u Kunštátu odnesla rozvodněná říčka Hodonínka až k obci Štěpánov na Žďársku. Většina obyvatel Olešnice na Blanensku a pěti sousedních obcí, které v pondělí podvečer zasáhla povodňová vlna, se vrátila domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

blesky

V oblasti zasahuje 22 jednotek hasičů. Do postižené oblasti se v úterý dopoledne vypravil i ministr vnitra Stanislav Gross.Dvě starší ženy, které se od večera pohřešovaly, v úterý ráno našli hasiči mrtvé. Jedna z nich byla chatařka z Hodonína u Kunštátu, druhá žena byla z Crhova na Blanensku. Starosta Crhova Miloš Boček řekl Radiožurnálu více. "K té paní, která byla pohřešována, tak jsme ji našli v dolní části obce. Jak k tomu došlo? Vzala ji voda, zřejmě někde byla v bytě nebo někde ve dvoře a ten nápor vody byl tak silný, že ji to strhlo a zaneslo ju a je mrtvá, no."

V oblasti pěti zaplavených obcí zasahovalo v noci na úterý 22 jednotek hasičů. Starosty Crhova se Radiožurnál zeptal na momentální situaci. "Uvidíme, kdo bude potřebovat ubytování. Máme nabídku z Olešnice. To bude v pořádku, to máme zajištěné. Budou likvidovat zatopené sklepy a máme objednané do 25 domů vysoušeče. Až se to uklidí, tak se musí začít s vysoušením bytů. A je tady hodně domů, kde jsou zbořené zdi náporem té vody."

V Crhově má jeden rodinný dům narušenou statiku a hrozí, že se zřítí. Rozvodněná říčka Hodonínka poničila mezi Hodonínem u Kunštátu a Štěpánovem silniční most, v Sychotíně u Kunštátu praskla hráz osm let starého rybníku.

Lidé teď odstraňují škody, pomáhají jim spoluobčané z okolních vesnic a dobrovolní hasiči. Do postižené oblasti se přijel podívat i ministr vnitra Stanislav Gross a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Starosta Olešnice Zdeněk Peša Radiožurnálu v poledních Ozvěnách dne řekl, jakou pomoc jeho obci přivezli. "Jednoznačně s nabídkou pomoci jednak té akutní, jednak nabídnul ze skladu civilní obrany vysoušeče, které určitě využijeme, protože 60 domů bylo pod vodou a budeme se je muset snažit nějakým způsobem připravit k normálnímu obývání."

Povodeň napáchala v Olešnici škody za 15 miliónů korun. Starosta nejvíce postižené obce v oblasti - Crhova Miloš Boček si škody odhadovat netroufá. Na místo přijeli zástupci pojišťoven. Ztráty způsobené velkou vodou ale zřejmě ještě narostou. Starosta Peša Radiožurnálu řekl, že se minimálně na dva dny zastaví místní mlékárna a nejen to: "Samozřejmě postihlo nás to z hlediska turistického ruchu dost dramaticky. Máme zničené kompletně koupaliště, letní kino, muzeum modrotisku je pod vodou, pod vodou jsou samozřejmě i další věci, infrastruktura, čistička odpadních vod. Na některých místech vybrala voda podloží až na vodovodní řád, tak budeme muset zajišťovat tyto věci."

Velká voda zaplavila i plynové pece kunštátského závodu na výrobu brusiva. Jak Českému rozhlasu potvrdil operační důstojník major Bohuslav Švancara, stupeň ohrožení byl vysoký: "To jsou plynové pece, kde se už ten konečný výrobek vypaluje a to pokud by ta voda zalila bývala, tak by hrozilo nebezpečí výbuchu. Proto se musela odčerpávat a ty pece oni postupně odstavovali, tak by se daly zabezpečit."

Postižené obce přijel navštívit také ministr vnitra Stanislav Gross. Poděkoval zasahujícím hasičům a záchranářům a přislíbil obcím pomoc ministerstva: "My teď už můžeme jenom přispět k tomu, aby se tato situace zvládla a to jak z hlediska některých prostředků, které máme ve skladech jako jsou prostředky pro humanitární pomoc, vysoušeče a podobně. A to vyčíslení škod je věc následná. Jasně říkáme, že ti lidé tady v tom nezůstanou sami po vyčerpání té normální cesty, to znamená obec, kraj, centrální vláda."

Gross přislíbil konkrétní pomoc. Obcím - Olešnice, Crhova a Hodonína u Kunštátu - ministerstvo poskytne peníze ze skladu pro humanitární pomoc a vysoušeče.

A meteorologové i nadále varují: Intenzivní bouřky, které zasáhnou území republiky dnes a zítra, mohou zvednout hladiny menších toků. V bouřkách může spadnout kolem 30 milimetrů srážek, ojediněle až 80 milimetrů. Vítr může v nárazech dosáhnout až 80 kilometrů za hodinu. Bouřky k nám postupují z Rakouska. Teď ovlivňují počasí na jihu republiky, dál by měl bouřkový pás postoupit na severozápad země.

Nejvíce lidí zahynulo při záplavách v červenci roku 1997. Tehdy si "povodeň století" vyžádala pět desítek lidských životů. Největší a nejničivější záplavy 20. století postihly třetinu České republiky - zasáhly 536 měst a obcí a způsobily materiální škody přes 63 miliard korun.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme