Voda znovu vystrašila lidi na Plzeňsku

Přírodní živel opět udeřil a vystrašil lidi - tentokrát na Plzeňsku. Značné problémy tam večer způsobila prudká bouřka. Hasiči museli dokonce na Klatovsku a Tachovsku evakuovat několik lidí. V obci Újezd se totiž protrhla hráz rybníka a hrozilo nebezpečí, že voda zaplaví domy. Na silnicích se objevilo až půl metru vody. O něco klidnější průběh měla průtrž mračen na Karlovarsku. Na některých místech se už ukazují další důsledky záplav: obyvatele Roztok trápí zápach a a stejném místě vydala řeka další - už čtrnáctou - oběť povodní, čtyřiadvacetiletého Slováka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Voda v současné době zaplavuje Nýřany u Plzně. Podle starosty Jiřího Davídka se dokonce protrhla i hráz jednoho z Přejíšovských rybníků. "Ten druhý tam jsou tři rybníky, jeden velký a dva malé rybníky, tak tam se protrhla hráz. Víceméně to jde přímo a plní se ten velký rybník a ta voda se postupně tam odsud dneska dostává k nám, takže my máme momentálně tady zatopenou jednu ulici."

Podle mluvčího hasičského záchranného sboru Vladimíra Meluzína se zvýšené přívaly vody projevily zejména na Sokolovsku, "kde došlo k zaplavení několika sklepů, z nichž museli hasiči odčerpat vodu. Bylo to například v Hamprtově, tam to postihlo zhruba 5 domů a voda také zaplavila zámeček u Habartova. Rozvodněný potok poté zaplavil sklep obytného domu v údolí u Lokte."

Například v Dobřanech na Plzeňsku byl dokonce vyhlášen povodňový poplach, zasaženy byly také Nýřany, Stříbro na Tachovsku a Klatovy. Následky silného deště shrnuje mluvčí hasičů František Vaško. "Na Klatovsku, v obci Újezd došlo k protržení hráze rybníka, hrozilo zatopení domu, takže tam byly evakuovány asi dvě nebo tři osoby. Ve Švihově byla zatopena Nábřežní ulice, hodně vody bylo také kolem okresního úřadu Klatovy. Dále ta průtrž mračen zasáhla okres Plzeň-sever, tam byla situace vážná v Heřmanově Huti a v Horních Sekyřanech. Vážná situace byla i na Tachovsku, kde jsme museli evakuovat dvě osoby z chatové kolonie."

Vzestup hladiny řek kvůli vydatným srážkám může kromě Plzeňska postihnout také Jihočeský, Karlovarský, Ústecký a Středočeský kraj.

Obyvatele Roztok trápí zápach. Dnešní, v pořadí už páté měření, ale opět neprokázalo zdraví škodlivé prvky v ovzduší města. Kontaminace chemickými látkami je podle skupiny nezávislých odborníků až desetkrát pod hranicí normy. Neustupující zápach může být podle nich způsoben i rozkládajícími se rybami uvízlými v bahně. Současně ale konstatovali zamoření plísněmi a bakteriemi v zemině a vegetaci a doporučili postup ošetření včetně okrasných dřevin. Současný zápach zřejmě pochází z velkého množství zahnívajících ryb v bahně. Roztocká radnice spolu s rybářským svazem proto nyní likviduje i toto ohnisko nákazy.

Čtrnáctou oběť povodní, čtyřiadvacetiletého Slováka, vydala dnes Vltava u lávky v Roztokách v okrese Praha - západ. Muž měl u sebe cestovní pas, podle kterého policie zjistila jeho totožnost. Podle mluvčího policie okresu Praha - západ Jaroslava Vokáče lékař odhaduje, že muž byl ve vodě deset dnů. Bližší okolnosti smrti ale určí až nařízená soudní pitva.

Markéta Kaclová, František Lutonský, Petr Handl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme