Vodáci znovu projedou pod Barevnou skálou, po dvou měsících je místo stabilní

Barevná skála v Českém Krumlově je po dvou měsících sanace stabilní. Lesy České republiky nechaly odtěžit 1500 tun zvětralé horniny. Za záchranné práce zaplatily deset milionů korun. Vodáci, kteří nesměli propust pod skálou sjíždět, ji od 8. srpna opět projedou. V úterý to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Český Krumlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barevná skála | Foto: repro čt24

Podle původních odhadů hrozilo, že se z Barevné skály zřítí tisícitunový blok. Řeka Vltava byla v místě pro vodáky proto částečně zavřená. Nyní jsou cesta pod skálou i úsek Vltavy u Barevné skály zase bezpečné.

Podle znalce je skála stabilní. „Lesy ČR během dvou měsíců vyřešily havarijní situaci. Sanace skončila, místo je bezpečné,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Vodáci projedou propust od 8. srpna od dopoledních hodin, řekl novinářům Radovan Honza z Povodí Vltavy. Skála nebude minimálně dalších 40 let vyžadovat další aktivní zásahy, řekl novinářům krajský ředitel podniku Lesy ČR z Českých Budějovic Radek Pomije.

Vodáci odemkli řeku Sázavu. Novinkou je pro ně trhací mapa nebezpečných jezů

Číst článek

Havarijní stav

Práce na skále, v níž byly viditelné trhliny, začaly 21. května. Koncem července bylo hotovo. V první fázi odlomila firma Strix z Chomutova tisíc tun horniny. Podle znalce ale havarijní stav dál trval. „Okolí skály, tedy cesta i řeka, nebyly bezpečné. Hornina se mohla uvolnit kdykoli. Proto jsme v pracích pokračovali.“

Firma odlomila dalších 500 tun. Skálu zpevnily kotvy a největší spáry cementová zálivka. Vstupu na silnici pod skalou bránil dvoumetrový plot, pro vodáky platil zákaz proplouvat propustí u pravého břehu Vltavy.

„Žádné nebezpečí už nehrozí,“ řekl Pomije. Otevřená je cesta pod skálou a od 8. srpna i Vltava pod skálou v celé šíři koryta. Kvůli rizikovému stavu skály omezila v květnu Státní plavební správa provoz na řece: Povodí Vltavy zahradilo propust v místě trámy a před jez, který se sjíždět nesměl, umístilo síť. Vodáci projížděli pod skálou jen do pěti metrů od levého břehu. Lodě přenášeli po levém břehu, někteří jez sjížděli přes korunu.

Na skále je nyní vyznačeno asi deset míst, zejména u větších spár, která budou Lesy ČR monitorovat. Každý rok na jaře nechá státní podnik spáry přeměřit, jednou za dva roky pozve geotechnika. Tento postup doporučil i znalec, který zpracoval závěrečný posudek.
Oblíbené trasy měli na skále horolezci. Také kvůli nim se nyní uvolněný masiv kotvil a nezpevňoval sítěmi. Většina lezeckých tras se odlomením kamene narušila. Horolezci je ale znovu vyznačí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme