Poslanci v novele zákona vyšli vstříc vodákům. Vlastníci jezů jim budou muset umožnit přenos lodí

Vlastníci pozemků v okolí jezů budou mít zřejmě povinnost nechat vodáky přenášet lodě. Poslanci ji v pátek při závěrečném schvalování vložili do novely vodního zákona. Sněmovnu o to žádaly vodácké a turistické organizace. Poslanci při závěrečném hlasování schválili i přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) pozměňovací návrh poslanců ODS Ilony Mauritzové a Jakuba Jandy, který vodákům vychází vstříc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novela vodního zákona obsahuje i změnu pravidel příznivou pro vodáky. (ilustrační foto) | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

„Často se na řekách objevují situace, kdy se přijede po veřejné vodní cestě k příčné překážce, kterou nelze nijak překonat, a to ani po břehu. Oplocení díla obvykle zasahuje až do vody a znemožňuje výstup, případně opětovný nástup, a ještě je doplněno cedulemi ‚zákaz vstupu‘. Co má ale dělat vůdce plavidla, pokud přijede po veřejné vodní cestě?“ uvedl již dříve předseda Asociace vodní turistiky a sportu Petr Ptáček. Asociace zastupuje na 685 tisíc osob z organizací Junák – český skaut, Klub českých turistů, Český svaz kanoistů, Svaz vodáků ČR a další.

Poslanci odmítli zrušit nulovou toleranci k alkoholu u vodáků, platit bude dál i pro cyklisty

Číst článek

Nyní se většinou přechází přes pozemky okolních majitelů, dokud se nemůže znovu sestoupit k řece. „Mnohdy se jedná o dramatické a vyhrocené situace a je zaznamenán i případ, kdy po skautském oddílu střílel majitel malé vodní elektrárny ze vzduchovky, když vedoucí s dětmi odmítl tahat lodě 400 metrů neschůdným terénem,“ uvedla již dříve asociace. Poslanci vyšli vstříc i další výzvě vodáků a v poslaneckém pozměňovacím návrhu schválili, aby měly malé vodní elektrárny na řekách povinnost během dne v sezoně nechávat část průtoku řek pro vodáky.

Novelu vodního zákona, která hlavně zavádí opatření proti suchu, nyní dostane k projednání Senát. Pokud s ní vysloví souhlas, dostane ji k podpisu prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme