‚Dopravní zácpa‘ na Vltavě se přesunula k Českému Krumlovu. Hladinu horního úseku zvedly deště

Vodáci o prodlouženém víkendu ve velkém počtu vyráží sjíždět řeky. Kolony tak nečekejte pouze na silnicích, ale také například na Vltavě. Hlavní nápor vodáků se z úseku za Vyšším Brodem přesunul do Českého Krumlova. Vydatné deště na Šumavě zároveň zvýšily hladinu řeky, a v této oblasti se proto nedoporučuje Vltavu splavovat.

Doporučujeme Český Krumlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona vodáků u jezu Herbertov na řece Vltavě | Foto: Reprofoto: ČT Jihozápad | Zdroj: ČT

Hlavní nápor vodáků na Vltavě se přesunul k Českému Krumlovu k jezu Rechle. Většina z nich se plaví na raftech, a tak se zde opět vytváří kolona, v níž na sjezd dřevěnou propustí čekají až stovky vodáků na desítkách plavidel.

VIDEO: stovky lidí a jedna vodácká propust. Připravte se na fronty, vzkazuje Povodí Vltavy vodákům

Číst článek

Sjízdný stav Vltavy zásadně ovlivnily páteční rozsáhlé děště, které zasáhly Šumavu. Hladina řeky stoupla víc než o půl metru v atraktivním vodáckém úseku poblíž Týniště nad Vltavou vedoucím nejcennějšími partiemi národního parku, informoval reportér Radiožurnálu. Správa národního parku proto upozorňuje, že splavení Vltavy v tomto úseku není momentálně bezpečné.

Vodáci dále musí počítat s omezením plavby u Barevné skály nad Českým Krumlovem. Na skále probíhají bezpečnostní úpravy, které by měly skončit do 15. července. Pak bude jez pod skálou opět sjízdný. Propust je nyní zahrazena trámy a vodáci musí lodě přenášet po souši.

Ve čtvrtek sociálními sítěmi kolovaly záběry od jezu Herbertov na řece Vltavě, které ukazovaly velkou frontu vodáků čekajících na to, až budou moct pokračovat ve své plavbě. Velký nápor vodáků v období cyrilometodějských svátků není ničím neobvyklým, potvrdil serveru iROZHLAS.cz Hugo Roldán z Povodí Vltavy. 

Lidé mířící za plavebním dobrodružstvím na Vltavě by se na podobné komplikace měli připravit. Dále by si také měli dát při sjíždění jezu pozor a k jeho překonání využít bezpečné vodní propusti, neboli šlajsny.

Jan Kopřiva, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme