Ze dvou na osm. Loni výrazně stoupl počet utonulých vodáků, uvádí Asociace vodní turistiky

Loňské deštivé léto způsobilo podle Asociace vodní turistiky a sportu výrazný nárůst počtu utonulých vodáků. Zatímco v roce 2019 na českých řekách zemřeli dva lidé, v loňském roce to bylo už osm. Výrazně se také zvýšil počet vodáků, které museli zachraňovat hasiči. Ve středu o tom informovala asociace v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci | Foto: Adolf Horsinka | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Hasiči loni museli zasahovat při 25 nehodách vodáků a zachránit se jim podařilo 26 osob, osmi už pomoci nedokázali.

Poslanci v novele zákona vyšli vstříc vodákům. Vlastníci jezů jim budou muset umožnit přenos lodí

Číst článek

„Oproti roku 2019, kdy byla jen dvě utonutí, nebo roku 2018 s jedním utonutím se jedná o výrazný nárůst počtu vodáckých nehod,“ říká předseda Asociace vodních sportů a turistiky Petr Ptáček.

Příčinou podle něj bylo deštivé léto s vysokým průtokem vody v řekách. „Většina nehod se udála ve spojitosti s jezy a nebezpečnými vývary pod nimi, které se dělají právě za vyššího vodního stavu,“ dodává.

Jak ale šéf asociace upozorňuje, v této statistice nejsou započtené případy záchrany pomocí kruhů u jezů, které právě asociace rozmisťuje. Těch bylo nejméně pět.

„Bohužel se toto záchranné vybavení stává terčem krádeží nebo ničení, což se naposledy stalo osudným třem osobám ve Frýdlantu nad Ostravicí,“ popisuje s tím, že kvůli chybějícímu kruhu museli do jezu skočit na pomoc tonoucímu dva lidé. Všichni tři se ale utopili.

Fotka v jezu

V podobném případě radí Ptáček navázat na co nejdelší lano plovoucí předmět, jako je kanystr nebo vesta, a to hodit tonoucímu. Lidé by také neměli zapomenout zavolat pomoc.

Několik minut v peřejích. V Rakousku se zranil český vodák, vrtulník ho převezl do nemocnice

Číst článek

Tragická událost se loni stala také na nebezpečném jezu Dráchov. „Po přenesení jezu se jedna posádka rozhodla, že si udělá fotografii v jezu, a proto vjela spodem do nebezpečného vývařiště. Svědek na břehu na posádku křičel, ať jez okamžitě opustí a nevjíždějí do něho. Posádka bohužel tuto informaci zaznamenala, ale nerespektovala,“ říká Ptáček.

Po převrhnutí do vody se svědek snažil oběma vodákům hodit kruh, jez byl ale dlouhý a proud unášel tonoucí ze středu řeky k opačnému břehu. Zachránce proto přeplul na druhou stranu a opět se snažil vodákům hodit kruh.

„Podařilo se jednoho z vodáků zachytit a zdrceného a fyzicky vyčerpaného vytáhnout na břeh. Druhý vodák bohužel zmizel pod vodní hladinou, a to ještě před příjezdem hasičů s vrtulníkem,“ dodává na závěr Ptáček.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme