Pro vodáky je rozumně splavných jen několik toků. Doporučuji Vltavu a Otavu, říká Jančar

Vodákům současné tropické počasí nepřeje, neboť slunce vysušuje koryta řek. Vody je málo a v některých oblastech je podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu situace skutečně kritická. Rozumně splavných je v Česku jen několik toků, dodal. Doporučuje Vltavu a Otavu. Situaci zvláště na malých tocích by mohly změnit bouřky, které se mají objevit do konce týdne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci (ilustrační foto) | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Vltava je splavná jak pod Vyšším Brodem, tak na horním toku. Tam ale platí omezení daná správou šumavského národního parku. „Od pátku by měla být otevřena i propust pod Papouščí skálou před Českým Krumlovem. Skála nad ní je již zabezpečena,“ uvedl Jančar.

Vodáci znovu projedou pod Barevnou skálou, po dvou měsících je místo stabilní

Číst článek

Také na Otavu se podle něj lze vydat s lodí, přestože průtok v Sušici spadl pod čtyři kubíky.

Na ostatních velkých tocích nejčastěji navštěvovaných vodáky je již situace horší. Sázava s Lužnicí a Nežárkou jsou skoro úplně na suchu. Ohře na tom není lépe. „Pokud je někdo ochoten táhnout často loď za sebou na koníčkovací šňůře, pak se o řeku na středním toku může pokusit. Z Kadaně, respektive od Nechranic je řeka splavná lépe,“ popsal Jančar.

Na Berounce jsou mělčiny pod některými jezy. Labe je lépe splavné od Jaroměře, Jizera má jakžtakž vodu od Bakova. Stará koryta Metuje jsou podle Jančara stálicí, většina ostatních malých řek je na suchu.

Ani na Moravě a ve Slezsku není situace s vodou jiná. Ostravské řeky jsou splavné z Ostravy, Opava pak pod ústím Moravice. Bečva je na suchu a Morava vodácky zaujme od Postřelmova. Dyje je pak splavná až od Novomlýnských jezer.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme