Vodafone hrozí Česku arbitráží za miliardy korun. Nemá prý férové podmínky na trhu

Česko možná čeká arbitráž za miliardy korun. Hrozí tím britská telekomunikační skupina Vodafone. Podle centrály společnosti jejich dceřiná firma v Česku, tedy mobilní operátor, nemá férové podmínky na trhu. Upozorňují na to dnešní Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodafone (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Vodafone si dlouhodobě stěžuje na podmínky na trhu, protože jeho konkurenti O2 a T-Mobile uzavřeli smlouvu o sdílení sítí. Vodafone s nimi také vyjednával o možnosti, že by se k dohodě připojil. Vyjednávání tak nicméně nakonec neskončila,“ řekl Českému rozhlasu šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Vodafone už několikrát jednal s ministerstvem průmyslu a obchodu, a to na různých úrovních. Podle něj by ale spor měl řešit Český telekomunikační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Vodafone udělá všechno pro to, abychom odstranili protisoutěžní a protizákaznické překážky. Proto jsme se obrátili na ČTÚ a ÚOHS a nyní bojujeme u Evropské komise,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny Balesh Sharma, generální ředitel českého Vodafonu.

„Pokud by to mělo skončit žalobou, bude to v režii Vodafone Group, nikoliv české pobočky. Mohu k tomu ale říci, že nakonec bude použit jakýkoliv legální nástroj, který nám zajistí rovné podmínky na trhu,“ dodal.

V případě, že by došlo k arbitráži, je Česko podle mluvčího resortu průmyslu Františka Kotrby na takový spor připraveno.

Mezi nejznámější arbitráže, které stát vedl, patří ta s mediální společností CME, která financovala rozjezd televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se bývalý ředitel televize Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery.

Dohady vyústily ve tři arbitráže, stát figuroval ve dvou. Jednu Česko vyhrálo, podle druhé ale muselo společnosti CME zaplatit přes 10 miliard korun za znehodnocení investice.

Stát prohrál i arbitráž s japonskou společností Nomura. V červenci 2008 firmě zaplatil více než 3,5 miliardy korun.

Mobilní operátoři - O2, T-Mobile a Vodafone | Foto: Český rozhlas

ČRo, Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme