Vodičková: Fond ohrožených dětí nebude dále čelit trestnímu stíhání

Policie se nebude zabývat trestním oznámením na Fond ohrožených dětí. Oznámila to jeho ředitelka Marie Vodičková. Podnět podal Úřad pro ochranu osobních údajů kvůli zveřejňování citlivých dat o dětech, pro které fond hledá adoptivní rodiče nebo pěstouny. Ředitelka FOD Marie Vodičková řekla, že policie nezjistila žádné nezákonné jednání. Podle předsedy ÚOOÚ Igora Němce ale nebylo zatím řízení oficiálně ukončeno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Vodičková

Marie Vodičková | Foto: Vilém Janouš

Podle Marie Vodičkové jednal fond v souladu se zákonem: "Zákon na ochranu osobních údajů nevyžaduje souhlasů subjektů, jestliže se jedná o výkon sociálně-právní ochrany dětí. A to, že jsme my hledali tímto způsobem na internetu rodiny pro děti obtížně umístítelné, pro které rodinu nenašel běžným způsobem stát, tak to byl vlastně výkon sociálně-právní ochrany dětí."

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec ale namítá, že trestní řízení ještě oficiálně ukončeno nebylo. Případem se podle něho navíc zabývá i jeho úřad, který na porušení zákona Fondem ohrožených dětí trvá:

"My na tom samozřejmě musíme trvat. To co říká pani Vodičková, tak to se jako právnička velmi mýlí. Protože celý princip spočívá v tom, že děti nejsou schopny se samostatně bránit proti zneužití. A proto je musí chránit stát, který tak činí právě prostřednictvím zákona o sociálně-právní ochraně dětí."

Igor Němec | Foto: www.uoou.cz

Přečtěte si také:
Úřad pro ochranu osobních údajů podal trestní oznámení na Fond ohrožených dětí
Vloni se v Česku narodilo nejvíc dětí v historii samostatné republiky
Europoslanci: Češi prosazují zpátečnický model fungování rodiny
Podle Evropské unie máme málo jeslí
Poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici končí

Petr Medek, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme