Sezona na Slapech bude. Vodní záchranáři slibují, že u přehrady budou hlídat, i kdyby se na to museli složit

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže požadovala na zajištění letošní sezony na českých vodách 15 milionů. Ministerstvo vnitra jim schválilo jenom 5 milionů. Záchranářům proto chybí peníze na provoz a dál jednají o navýšení částky. Ti na Slapech jsou v případě největší nouze připraveni udělat mezi sebou třeba i sbírku.

Slapy Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní záchranáři na Slapech

Vodní záchranáři na Slapech | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

Letos museli vodní záchranáři kvůli dražšímu benzinu a vyšším cenám náhradních dílů na čluny zastavit všechny investice. Příspěvky od státu ale vyšší nedostali. Navíc lidem pomáhají dobrovolně o dovolených a bez nároku na odměnu, upozornil Český rozhlas Region.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více v reportáži Věry Hájkové

„Máme sice techniku zajištěnu a máme ji všechnu připravenu pro letošní sezonu. V současné době ale ještě nemáme dostatek financí proto, abychom tuto sezonu plnohodnotně zajistili. Veškeré finance z investic přecházejí do režimu pouze provozního,“ říká Miroslav Černý, místopředseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže na Praze 6.

David Smejkal, předseda Vodní záchranné služby, upozornil, že na Slapech vydrží kvůli nedostatku peněz záchranáři možná jenom týden.

Nemáme peníze ani na litr benzinu, na Slapech vydržíme jen týden, varuje šéf vodních záchranářů

Číst článek

Miroslav Černý ale slibuje, že tam budou fungovat celou sezonu:

„My tady určitě vydržíme. Pro tuto vodu jsme ti nejrychlejší a budeme to muset vymyslet a zajistit. Musíme si odpustit investice do nových technologií a nevybavujeme naše členy novými záchrannými pomůckami.“

O navýšení peněz od státu chtějí záchranáři ještě jednat. V případě největší nouze jsou záchranáři připraveni udělat mezi sebou třeba i sbírku.

„Už jsme toho zažili hodně a několikrát se nám stalo, že jsme naši činnost museli financovat ze svého. Věříme, že se nám peníze vrátí a že se nám na to postupně podaří vydělat. Zajištění služby během léta je pro nás prvořadé,“ zdůrazňuje Černý.

Akční zahájení letošní sezony

Sezonu vodní záchranáři zahájili na Slapech o víkendu a už v neděli zasahovali.

„Rychlejší člun jel v plavební dráze a srazil rybářskou veslici, kde byl starší pán a jedno dítě. My jsme byli na místě první, asi po deseti minutách přijela Zdravotnická záchranná služba,“ popisuje záchranář Jakub Turek.

Vodní záchranáři pomáhají přes léto na Slapské přehradě už 31 let. Každoročně mají zhruba 120 výjezdů. U plavebních nehod, tonoucích a různých úrazů na Slapech jsou ve většině případů jako první.

Věra Hájková, JMys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme