Soukromé firmy si nebudou moci koupit vodovody a čistírny. Počítá s tím návrh ústavního zákona

Soukromé firmy si už nebudou moci kupovat vodovody, kanalizace nebo čistírny odpadních vod. Ve středu o tom informovaly Hospodářské noviny. Stát chce totiž kvůli boji se suchem ochránit vodu ústavním zákonem. Návrh zákona připravuje ministerstvo zemědělství a za měsíc ho chce představit odborníkům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát chce totiž kvůli boji se suchem ochránit vodu ústavním zákonem (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V Česku vlastní obce a kraje 85 procent vodovodní sítě. Cílem zákona je, aby se podíl státu nesnížil. Firmy, kterým patří zbylých 15 procent vodovodů, se jich ale podle ministerstva nebudou muset zbavovat, napsaly ve středu Hospodářské noviny.

Podle kontrolního úřadu v Česku chybí opatření proti suchu. ‚Nerozumějí fungování krajiny,‘ odmítá Brabec

Číst článek

V posledních letech je podle deníku populární trend, kdy obce vlastní kromě vodovodů také společnosti, které vodu dodávají domácnostem. Starosty, kteří budou chtít získat kontrolu nad vodou, podpoří příští rok stát.

Příklad si pak obce mohou vzít z Plzně, kde před čtyřmi roky vyplatili radní francouzskou společnost Veolia. Stejnou firmu pak loni vyplatila také Praha. Tam zatím magistrát vlastní 49 procent podniku a úplně ho ovládne v roce 2028.

Jednou z variant, kterou ministerstvo zvažovalo, bylo i vyvlastnění vodovodů. Šéf resortu Miroslav Toman z ČSSD, který zákon připravuje, si podle Hospodářských novin nechal zpracovat analýzu od Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Ta jako jednu z variant jak ochránit vodu předložila i možnost vyvlastnění. Resort ale takový návrh odmítá. Podle odborníka na vodní právo ze společnosti Deloitte má ale provozování vodovodů obcemi řadu negativ.

Stává se totiž, že vodné a stočné je dotováno z obecních rozpočtů. Ty ho drží na co nejnižší úrovni a neodráží tak reálnou cenu služby.

Kryštof Šimek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme