Za kontaminovanou vodu v pražských Dejvicích uložil soud peněžité tresty 100 a 140 tisíc korun

Dvojici zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), kteří čelili obžalobě kvůli plošné kontaminaci vody v Dejvicích a Bubenči, uložil soud peněžité tresty ve výši 140 000 a 100 000 korun. Vyplývá to z trestního příkazu. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová uvedla, že rozhodnutí je pravomocné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Obžalobu na dva zaměstnance PVK – tehdejšího vedoucího střediska provozu sítí Otakara Mrkvu a technoložku Pavlu Dobrou – podalo státní zastupitelství loni v dubnu. Vinilo je z obecného ohrožení z nedbalosti, za což jim hrozilo až pětileté vězení nebo zákaz činnosti.

Ministerstvo plánuje navýšit poplatek za odběr minerálních vod. ‚Diskriminační,‘ tvrdí výrobci

Číst článek

Soud však dvojici uznal vinnou mírněji postihovaným přečinem – nedbalostním ohrožováním zdraví závadnými potravinami. Za ten jim mohl uložit maximálně půlroční odnětí svobody.

Dejvice a Bubeneč zůstaly bez pitné vody od 24. do 28. května 2015. Požití vody znečištěné viry a bakteriemi způsobilo podle soudu zdravotní problémy nejméně 5100 lidem, přičemž nejméně 33 z nich skončilo kvůli střevním potížím v nemocnici. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.

Přehled tisku: Ministryně Benešová musela na policii, digitální daň od poloviny roku 2020 a kontroly vody

Číst článek

Kontaminaci předcházela oprava vodovodního řadu pocházejícího z roku 1960. Mrkvovi obžaloba vyčítala konkrétně to, že před připojením potrubí zpět do distribuční sítě nezajistil kvalitní propláchnutí v celé jeho délce. Dobrá pak podle obžaloby nenařídila provedení kontrolních laboratorních odběrů pitné vody z opravovaného řadu.

Oba zaměstnanci dříve v médiích jakoukoliv vinu odmítli, zastaly se jich i PVK. Pokud by Mrkva nezaplatil peněžitý trest ve výši 140 000 korun, musel by si odpykat sedm měsíců vězení. Dobrá by v případě neuhrazení uložených 100 000 korun strávila za mřížemi o dva měsíce méně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme