Afghánského vojáka, zraněného při útoku na českou patrolu, propustili z nemocnice

Jeden z afghánských vojáků zraněných při sebevražedném útoku, během kterého zemřeli tři čeští vojáci, byl propuštěn z nemocnice. Americký voják byl převezen do nemocnice v německém Ramsteinu, kde má americká armáda základnu. V nemocnici je i druhý afghánský voják. Ani jeden z nich není v ohrožení života. V úterý to řekl Jindřich Plescher z tiskového oddělení generálního štábu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hlídku, ve které bylo šest spojeneckých vojáků, zaútočil sebevražedný atentátník v neděli 5. srpna. Tři čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli na místě, o zbylé vojáky se nejprve postarali čeští zdravotníci.

Otázky a odpovědi: Co dělají čeští vojáci v Afghánistánu a proč jich tam pojede ještě víc?

Číst článek

Posléze jim byla poslána pomoc ze základny Bagrám, na kterou byli následně přepraveni. Americký voják byl později převezen na základnu Ramstein do Německa.

Čeští vojáci mají na starosti ochranu spojenecké bagrámské základny. Vyjíždějí do asi dvacetikilometrového okolí, kde kontrolují například dřívější povstalecká odpaliště raket nebo získávají od místních obyvatel zpravodajské informace.

Od útoku zatím mimo základnu nevyjíždí. Podle české armády jsou na opětovné nasazení od minulého týdne připraveni. Čekají nyní na povolení od vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona.

Okolnosti útoku jsou podle Pleschera i nadále vyšetřovány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme