Přes 80 českých vojáků dostalo ocenění za působení v zahraničních misích

Více než 80 českých vojáků bylo v pátek oceněno za své zhruba půlroční působení v zahraničních misí. Medaile za službu v zahraničí převzali vojáci, kteří působili v Afghánistánu a Iráku. Vybraní vojáci zároveň získali vyznamenání i věcné dary. Na ceremoniálu byl také symbolicky předán šek na 180 000 korun, které mezi sebou vojáci vybrali na pomoc Dětskému domovu Sázava.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceremoniál byl spojen s předáním medailí Za službu v zahraničí, Záslužných křížů ministra obrany ČR a Čestných odznaků AČR Za zásluhy.

Ceremoniál byl spojen s předáním medailí Za službu v zahraničí, Záslužných křížů ministra obrany ČR a Čestných odznaků AČR Za zásluhy. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zpět do ČR se vrátili vojáci, kteří působili na velitelství misí Resolute Support v Afghánistánu a Inherent Resolve v Iráku. Další vojáci v Iráku školili piloty a techniky bitevníků L-159 nebo protichemickou jednotku. Za jejich službu jim na pražském Vítkově poděkovali náměstek ministra obrany Pavel Beran a zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Úspory v rezortu obrany se armády nedotknou. Nezmění se ani výsluhy pro vojáky, uvedl Metnar

Číst článek

V Iráku například působila už druhá výcviková chemická jednotka. „Plnili jsme výcvik i mentoring iráckého chemického vojska. Což v podstatě znamená, že jsme je učili v různých oblastech ochrany proti zbraním hromadného ničení,“ řekl dnes novinářům velitel chemické výcvikové jednotky František Chuděj. Irácké kolegy školili například o radiačním a chemickém průzkumu, dekontaminaci nebo odběru vzorků.

Jednotka měla devět členů a na základně Al-Taji asi 20 kilometrů od Bagdádu působila šest měsíců. „Vzdělávali jsme 48 iráckých studentů,“ poznamenal. Čeští vojáci sídlili v koaliční části základny, za výukou ale vyjížděli do irácké části, kde sídlí irácká chemická škola. Od února v Iráku působí třetí výcviková jednotka. „Začala učit vybrané nejlepší studenty z naší skupiny. Zároveň bude pokračovat s výcvikem nováčků,“ dodal.

Vojáci, poradci

V Iráku také působí čeští vojenští instruktoři, kteří mají na starosti výuku pilotů a techniků bitevníků L-159, které Irák získal z Česka. V zemi byl už šestý poradní tým. „Bylo důležité přivyknout si místním podmínkám, ať klimatickým nebo kulturním,“ řekl právní poradce velitele poradního týmu Jiří Křiváček.

Jednotka tří desítek českých vojáků podle něj v Iráku byla téměř osm měsíců. Iráčtí technici jsou podle něj už na slušné úrovni. „Nicméně některá úskalí ještě tato práce přináší,“ podotkl. Křiváček měl u jednotky několik funkcí, působil jako náčelník štábu, personalista a tiskový informační důstojník.

Právě letecký poradní tým se účastnil finanční sbírky na pomoc Dětskému domovu Sázava. Její iniciátorkou byla Pavla Gryčová. „S dětským domovem spolupracujeme dlouhá léta. Účastníme se s nimi různých akcí, jezdíme s nimi na vodu, na kola, na Vánoce jim děláme Štědrý den,“ řekla novinářům. Do sbírky přispěli jak vojáci, kteří byli na misi v Iráku, tak i příslušníci čáslavské a kbelské letecké základny. Děti za vybrané peníze pojedou na týdenní ozdravný pobyt k moři. Dětský domov Sázava podle Gryšové vznikl za druhé světové války a staral se o děti, jejichž rodiče za války zemřeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme