Vojáci nepomáhají, stěžuje si žena ve virálním videu z Moravské Nové Vsi. ‚Nebyli potřeba,‘ vysvětlují hasiči

Skoro 200 tisíc lidí zhlédlo video, které na facebook nahrála v sobotu Světlana Václavíková. Ta si v něm několik minut stěžuje na armádu, která podle ní nepřišla pomoci do tornádem zničené Moravské Nové Vsi. Vojáci přitom zasahovali v nedaleké obci Hrušky. „V Moravské Nové Vsi nebyly síly a prostředky armády potřeba,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Václavíková se k videu odmítla vyjádřit.

Moravská Nová Ves Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry úklidu z videa, které se šíří přes facebook, ve kterém si někteří obyvatelé Moravské Nové Vsi stěžují, že jim na pomoc nedorazila česká armáda

Záběry úklidu z videa, které se šíří přes facebook, ve kterém si někteří obyvatelé Moravské Nové Vsi stěžují, že jim na pomoc nedorazila česká armáda | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Ve čtvrtek tu tornádo srovnalo se zemí téměř celou ves, spousta lidí tu přišla o domovy, dneska je sobota odpoledne, 15.40. Nevidíte tu ani jednoho vojáka české armády, říká Světlana Václavíková ve videu natočeném před kostelem v Moravské Nové Vsi.

Tornádo na Moravě je náhoda, nesouvisí to s klimatickou změnou, uklidňuje bioklimatolog Žalud

Číst článek

Natáčí přitom průběh úklidových prací po ničivém tornádu a přidává na pozadí videa komentář, ve kterém kritizuje, že na místě není armáda, aby lidem pomáhala.

„Jsme tady druhej den, ani jednoho jsme neviděli,“ přidává se žena stojící opodál.

Šestiminutové video na facebooku vidělo skoro 200 tisíc uživatelů a má okolo 12 tisíc sdílení. Kromě komentářů odsuzujících obsah videa se pod ním objevila i kritika armády.

Tak hlavně, že byla armáda rychlostí blesku povolána ke kontrole dodržování neopouštění svého okresu, to byli vidět všude, píše jedna z komentujících.

Dostatek sil

Armáda přitom na pomoc postiženým vyrazila, jen o tři a půl kilometru dál. O tom, kde se pomoc vojáků bude nejvíce hodit, rozhoduje Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Ten rozdělil oblast zničenou tornádem do pěti oblastí: Hodonín-Pánov, Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hrušky. V těch pomáhají profesionální i dobrovolní hasiči a armáda. Vojáci nakonec na žádost hasičů zamířili do nedaleké obce Hrušky.

Příběhy z Moravy očima reportéra Smatany: Nebudeme plakat, vezmi si rukavice a podávej cihly!

Číst článek

V pátek ráno jsme nasadili první odřad ženijního praporu, což bylo 18 kusů těžké techniky s obsluhou. Krátce nato jsme vyslali 150 vojáků ze 174. mechanizovaného praporu Bučovice. Tihle vojáci byli nasazeni do obce Hrušky, popsala redakci mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

V pondělí ráno vyslala armáda na žádost velitele zásahu další odřad, tentokrát vojáci vyjeli do obce Lužice. V těchto dvou obcích tak aktuálně působí přes 200 vojáků, vyjádřila se mluvčí.

V Moravské Nové Vsi se vojáci na odklízení trosek a likvidaci škod nepodíleli, protože v městysu nebyli potřeba. V obci Moravská Nová Ves máme dostatek sil a prostředků na to, abychom pokryli problémy, které tam jsou. Proto jsme vojáky vyslali do obce Hrušky, vysvětlil mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Spontánní video

Nebudu se k ničemu vyjadřovat, reagovala autorka videa Světlana Václavíková na dotaz serveru iROZHLAS.cz. To bylo spontánní video, tak, jak tam ta situace byla, zní její jediné vyjádření.

Sněmovna má podle doporučení výboru vydat poslance Volného k trestnímu stíhání

Číst článek

Václavíková se angažuje v politice: na stránkách hnutí Volný Blok je zmíněná jako předsedkyně buňky Brno-město. Na facebookový profil si přidala několik fotek s poslanci Lubomírem Volným a Marianem Bojkem (nezařazeni), v jiných příspěvcích zase odmítá roušky.

V úvodu videa Václavíková zmiňuje, že ji o natáčení poprosil Ivan Smetana z KTV Televize“. KTV působí na internetu jako alternativní zpravodajský web, který server Manipulátoři označil jako jeden z velmi aktivních projektů šířících manipulace a dezinformace. Na facebooku sleduje KTV skoro 55 tisíc lidí.

Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme